Що робити, якщо у вас непереносність лактози?

Розповідає зірковий дієтолог Наталія Самойленко

Полиці маркетів все більше заповнюються продуктами з маркуванням «Без лактози», а на прийомі у лікарів все частіше лунає фраза: «Аналізи показують у мене непереносність лактози, але я постійно їм молочні продукти та прекрасно себе почуваю». Як розібратись у нескінченому потоці інформації та що робити, якщо ви і справді стикнулися з таким діагнозом?

Непереносність лактози — клінічний синдром, при якому приймання лактози або їжі, що містить лактозу, викликає такі симптоми, як біль у животі, здуття живота, метеоризм, нудота, діарея.

Лактоза (молочний цукор) — дисахарид, який розщеплюється ферментом лактАзою, розташованою на поверхні мікроворсинок тонкого кишківника. У людей з низькою активністю лактази до 75% лактози проходить в нерозщепленому вигляді через тонкий кишківник до сліпої кишки, в залежності від кількості поглинутої лактози.

Генетичний тест (генотипи С/С, Т/С, Т/Т) говорить про стійку або ж непостійну активність ферменту. Він не займає багато часу, але його недоліком є те, що тест не дозволяє оцінити прояв симптомів та сам по собі не може слугувати приводом до дієтичного лікування.

Метою лікування пацієнтів з непереносністю є усунення симптомів при збереженні вживання кальцію та вітаміну D.

1. Обмеження вживання лактози в раціоні.

Існують молочні продукти з низьким вмістом лактози (наприклад, витримані та білі молоді сири, вершкове масло).

2. Кількість лактози в таблетках, де вона використовується в ролі добавки, настільки мала, що немає підстав вважати, що це викличе симптоми (однак імовірність індивідуальної реакції все ж не виключаємо).

3. Слідкуйте за прихованою лактозою. Читайте склад та маркування. Насамперед йдеться про здобні вироби, заправки, сухі сніданки, напівфабрикати, харчові суміші.

4. Пацієнтам, які уникають молочних продуктів та недостатньо отримують кальцію і вітаміну D, варто збільшити вживання продуктів, багатих кальцієм, або розглянути можливість додаткового включення в раціон добавок. Висока концентрація кальцію зосереджується в таких продуктах, як шпинат, мангольд, сушений інжир, тофу, кунжут, сардини, скумбрія, лосось.

 


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай із кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали