Що ми знаємо про молочницю? Чомусь вона часто проявляється в найбільш невідповідний момент, коли ви почуваєтеся щасливою, чи не так? На жаль, кандидоз (або, як кажуть у народі, молочниця) підступний і непередбачуваний. Про те, як бути, якщо ви помітили в себе ознаки молочниці, розповідає лікар-гінеколог мережі клінік CALM Інна Ейсмонт.
Молочниця справді може зіпсувати нам найкращі моменти життя: період вагітності, інтимну близькість із коханим, відпустку на морі. Хто це пережив, той знає, як це жахливо, коли хочеться дертися на стіну від дискомфорту, нестерпного свербежу і неприємних виділень.
Але ви не сама, переживає це багато хто: за статистикою, приблизно 75% жінок хоч раз відчували на собі всі «нюанси» молочниці. У 30% захворювання виникло під час вагітності. А 5% переживає це щорічно, іноді з декількома загостреннями протягом року.
Що таке молочниця насправді?
Дріжджовий кольпіт (кандидоз, кандидозний кольпіт, молочниця) — це запальний процес слизової піхви, зумовлений розростанням колоній дріжджоподібних грибів роду Candida.
Основними симптомами молочниці є:
сирнисті виділення з кислим запахом;
свербіж у ділянці зовнішніх статевих органів;
дискомфорт і печіння під час сечовипускання та статевого акту.
Кандидозний кольпіт є сигналом для жінки, що слід звернути увагу на своє здоров’я, тому що причин виникнення цього захворювання безліч:
інфекції, що передаються статевим шляхом;
погіршення роботи імунної системи;
порушення гормонального фону (зокрема, наявність цукрового діабету);
вагітність;
лікування антибіотиками (без протигрибкових засобів);
приймання КОК (рідко з’являється);
захворювання шлунково-кишкового тракту;
стрес;
використання щоденних прокладок та порушення правил особистої гігієни (неправильне використання тампонів);
механічний вплив тісної, синтетичної спідньої білизни;
носіння штанів з екошкіри чи синтетики.
Чи винен партнер?
Дріжджовий кольпіт не належить до інфекцій, що передаються статевим шляхом, але є їхнім маркером. Під час статевого життя партнери зазвичай обмінюються своєю мікрофлорою. Тому незахищений інтимний контакт може спровокувати ріст грибів у обох партнерів, що вимагає одночасного лікування обох.
Ксенія Каргіна / Архів ELLE Україна
Дріжджовий кольпіт та вагітність
Вагітність може бути окремим фактором прояву цього захворювання, тому що зниження імунітету, зміна гормонального фону під час вагітності — це фізіологічний процес. Якщо під час обстеження вагітної жінки ми виключили інші провокаційні фактори, то лікування проводиться місцевими протигрибковими препаратами. Цей запальний процес під час вагітності може з’являтися безліч разів, і кожного разу потребує лікування, оскільки запалена тканина піхви менш еластична, більше травмується і важче загоюється. Одночасно із цим порушується перший етап нормального засівання мікрофлори новонародженої дитини.
Цікаво те, що дріжджовий кольпіт може проявлятися в абсолютно здорової жінки лише під час вагітності та зникати після пологів.
Як лікувати молочницю?
По-перше, ніколи не займайтеся самолікуванням. Молочницю легко сплутати з іншими захворюваннями, тому варто пройти обстеження у гінеколога, щоб максимально точно підібрати схему лікування. Інакше можна з’їсти купу таблеток і витратити гроші на мазі, а результату не буде.
Обстеження і лікування дріжджового кольпіту передбачає комплексний підхід і включає призначення протигрибкових препаратів системної дії (приймання таблеток) та місцевих препаратів (використання вагінальних свічок або кремів), усунення провокаційних факторів, дотримання дієти та правил особистої гігієни, загальне зміцнення організму.
Гострий процес лікується набагато легше, ніж хронічна форма, яка проявляється частими рецидивами (менструація як провокаційний фактор). Тривалий нелікований гострий процес або неправильне використання протигрибкових препаратів знижує місцевий імунітет та чутливість до протигрибкових засобів. Тому не варто «перечікувати», поки пройде саме по собі, бо ситуація може тільки погіршитися до нестерпної сверблячки, до того ж уночі.