Найважливіші питання про хворобу Лайма: відповідають лікарка та біохакерка

Нещодавно Белла Хадід розповіла про 15 років страждань від цього захворювання

Днями 26-річна модель опублікувала 3 пости, в яких показала, як виглядали останні 100 днів її життя: крапельниці, процедурні кабінети, кров, медичні виписки з симптомами, що лякають. Коли Беллі було 16, їй діагностували хворобу Лайма. З того часу її будні перетворилися на боротьбу за здоров`я. Попри все пройдене, Хадід написала, що не змінила б нічого у своєму житті. Хвороба зробила її тією, хто вона є.

Лікарка Марія Догонова та наукова журналістка, біохакерка Олена Ісламкіна розповідають, з чим зіткнулася Белла та чому нам усім треба знати про хворобу Лайма.

Що таке хвороба Лайма?

Це інфекційне захворювання, спричинене укусом кліща. Комахи заражаються бактерією Borrelia burgdorferi, харчуючись кров`ю інфікованих тварин, а коли кусають людину, можуть заразити її.

Як виглядають симптоми хвороби Лайма?

Незабаром після укусу кліща, зараженого бореліями (не всі кліщі хворі або вони поширюють інші хвороби), на шкірі з`являється червона пляма. Зазвичай вона збільшується, центр стає блідішим. Але кліщі люблять кусати у важкодоступні місця — пахви, пах, шкіру голови. І заражена людина може не знати, що з нею сталося. На ранніх стадіях хвороба Лайма схожа на звичайну застуду — люди відчувають лихоманку і втому.

Хронічна хвороба Лайма — це біль, втома та ще цілий ряд неспецифічних симптомів. У пості Белла опублікувала медичну виписку 2014 року, де перераховано її скарги.

«На сьогодні вона страждає від стомлюваності (що посилюється фізичними вправами), синдрому дефіциту уваги, труднощів з рахунком, порушення пам`яті, часто вживаних неправильно слів, депресії, порушень сну, відчуття оніміння або поколювання, головного болю, порушення рівноваги, запаморочення, кошмарів, дзвону у вухах, м`язової слабкості, нестерпності яскравого світла, сну, що не відновлює, болючості лімфатичних вузлів, болі в м`язах і суглобах, нічної пітливості, серцебиття, ПМС, болю в грудях, холодних рук і ніг, множинної чутливості. Симптоми посилюються за екстремальних температур».

Захворювання робить життя досить безрадісним. Як зізналася Белла, «життя в стані, що погіршується з часом і роботою, коли я намагаюся змусити пишатися себе, мою сім`ю і людей, які мене підтримують, позначилася на мені таким чином, що я не можу пояснити. Бути таким сумним і хворим і водночас отримувати таку кількість благословень/привілеїв/можливостей/любові було, мабуть, найнеймовірнішою для мене річчю».

Чи можна заразитися хворобою Лайма в Україні?

На жаль, так. Хвороба Лайма зустрічається у всьому світі та дуже поширена. За даними досліджень, кожна 7 особа у всьому світі в цей час інфікована або раніше хворіла на цю інфекцію. За даними на 2019 рік, найбільше заразні кліщі зустрічалися у центральних областях України.

Це не означає, що треба назавжди забути прогулянки босоніж по росі. Кліщі не вовки, вони не накидаються, щоб загризти. Кліщ повільно повзе, досить довго смокче кров, перш ніж випустити бактерії. Просто дотримуйтесь простих правил «похідників» — регулярно оглядайте себе та товаришів, вчасно знімайте з себе комах.

Разом із Беллою хворіють її мама та брат. Люди можуть передавати хворобу Лайма?

І Іоланда, і її діти Белла та Анвар інфіковані. Вважається, що люди не можуть передавати хворобу Лайма один одному, але випадки, коли кілька членів сім`ї страждають на захворювання, не рідкісні. Це можна пояснити, наприклад, тим, що вони живуть разом у місцевості, де багато кліщів.

Іоланда розповідала, що вона з дітьми довго жила на ранчо у Санта-Барбарі, вони проводили багато часу на природі.

Хвороба Лайма лікується?

Якщо вчасно помітити укус та почервоніння навколо, хвороба досить успішно лікується антибіотиками. Але якщо інфекція хронічна, шлях одужання може бути довгим. Нещодавно Белла поділилася у TikTok, що зубна інфекція спровокувала загострення її хвороби. Це називається постлікувальний синдром хвороби Лайма, він може призвести до того, що симптоми будуть навіть після завершення лікування.

Але в пості Белла поділилася, що в неї позаду 100 днів інтенсивного лікування.

«Хочу сказати вам усім, що я в порядку і вам нема про що турбуватися. І я нічого не змінила б. Якби мені довелося пройти через все це знову, щоб потрапити сюди, в той самий момент, коли я зараз, з усіма вами, нарешті здоровою, я б зробила все це знову. Це зробило мене тою, ким я є сьогодні».

Я думаю, у мене є хвороба Лайма: що робити?

Щоб підтвердити діагноз, треба йти до лікаря-інфекціоніста. Аналіз крові перевіряє не наявність бактерій, а антитіла до них. Тест може бути негативним на ранній стадії інфекції, тому що імунній системі потрібен час, щоб виробити цей захист.

Поки лікарі підтверджують (або спростовують) діагноз, ви дуже багато можете зробити самі — здоровим способом життя.

«Хвороба Лайма б`є по нервовій системі. З погляду ЗОЖ, я акцентувала б увагу на продуктах, які входять до міжнародних протоколів для профілактики нейродегенеративних захворювань: ягоди, горіхи, жирна морська риба», — пояснює доктор Марія Догонова.

«Виключіть цукор, а також мед, хліб, пасту та інші надмірності, які ушкоджують мієлінові оболонки, що покривають нерви. Замініть рослинні олії (можна залишити оливкову для салатів) на топлене масло або сало. Оболонки нервів складаються з білків та жирів, а рослинні жири легше ушкоджуються. Робіть упор на м`ясо, рибу та птицю з овочами, — додає наукова журналістка Олена Ісламкіна. — Даних про те, що кетодієта допомагає впоратися із хворобою Лайма, немає, хоча вона активно застосовується для інших нейродегенеративних захворювань. Але всі ці рекомендації укладаються в рамки низьковуглеводного раціону і точно не зашкодять».

Що ще допоможе:

Про виключення стресу зараз говорити безглуздо, але постарайтеся приділяти час практикам розслаблення та усвідомленості. Чим частіше ви виходитимете з режиму «бій-біжи», тим більше у тіла буде ресурсів на відновлення.

1. Обіймайте близьких якнайчастіше.

2. Шукайте приводи для сміху — він стимулює гормон окситоцин, який зменшує стрес.

3. Зменшуйте оксидативний стрес — не куріть, виключіть алкоголь та заборонені препарати, продукти, багаті на солі важких металів, напівфабрикати. Не зберігайте і тим більше не грійте їжу у пластику.

4. Включайте антиоксиданти з їжею та у вигляді добавок — куркумін, кверцетин, поліфеноли ягід, листової зелені.

5. Покращують нервове проведення та загалом сприятливо впливають на нервову систему лецитин, холін, вітамін D3, DHA Омега-3, аргінін, карнітин.

6. Найчастіше будьте на свіжому повітрі. Фізіопроцедури, такі як гіпербарична оксигенація, — відмінний метод для мобілізації організму, боротьби з синдромом хронічної втоми, оксидативним стресом і т.д.

7. Зробіть практику подяки частиною життя.

Белла Хадід подякувала в посту своїм лікарям, менеджерам і, звичайно, мамі Іоланді.

«Вдячна мамі за те, що вона зберігала всі медичні записи, була поруч, ніколи не відходила, захищала, підтримувала, але передусім вірила в мене», — написала вона і додала: — Всесвіт працює найболючішим і чудовим чином, але я маю сказати: якщо ви боретеся, все налагодиться. Я обіцяю. Рухайтеся вперед, залишайтеся сильними, вірте у свій шлях, йдіть до своєї істини, і хмари почнуть розсіюватись. Я така вдячна за життя і погляд на неї, ці понад 100 днів хвороби Лайма, хронічної хвороби, лікування, майже 15 років невидимих страждань — все це коштувало того, якби я могла, з Божою допомогою, мати все життя виливати любов із повної чаші та бути здатною по-справжньому бути собою, вперше у житті».


Реклама

Популярні матеріали

Подорож у минуле: історія металевої сумки Paco Rabanne 1969...


Головний тренд зими: рукавички, сумки, шарфи та інші аксесуари з...


Що подивитися: 8 нових фільмів січня


Читайте також
Популярні матеріали