«Народиш — мине» та інші сумнівні призначення лікарів у книжці Оксани Негрич «Гінекологія без страху»

Рекомендації, через які варто подумати про зміну лікаря

«Гінекологія без страху. Все, що варто знати про інтимне здоров`я» — книжка гінекологині та кандидатки медичних наук Оксани Негрич, яка містить базовий набір інформації про тіло жінки. Авторка знайомить кожну читачку з її тілом: розповідає, чи нормально це — відчувати біль під час менструації, які аналізи варто здавати та як правильно стежити за інтимною гігієною. 

Гінекологиня не лише описує роботу жіночої репродуктивної системи, а й зупиняється на найпоширеніших ситуаціях і міфах, які стосуються здоров’я. 

Читаємо уривок із книги «Гінекологія без страху. Все, що варто знати про інтимне здоров`я»

Іноді жінки отримують, скажімо так, «дивні» рекомендації й діагнози, які лякають та можуть нашкодити здоров’ю. Тож хочу попередити: якщо ви чуєте щось із переліку, який нижче, варто серйозно задуматися над зміною лікаря. 

Вагітніти для «лікування» будь-яких симптомів і скарг. Запам’ятайте: вагітність у жодному разі не є методом лікування. 

Справді, під час вагітності зменшуються прояви ендометріозу, деяких інших гормонозалежних захворювань, зникає передменструальний синдром, а місячні не турбують, але після пологів все повертається (хіба менструації можуть стати менш болісними, але й це геть не гарантовано). Тому якщо ви не збираєтесь аж до менопаузи безперервно вагітніти, такі рекомендації можна сміливо ігнорувати. Вагітність не лікує проблеми шкіри й не омолоджує організм! 

Репродуктивні плани жінки — винятково її особиста справа, і ніхто не має права втручатися в питання, чи слід жінці мати дітей, коли й скільки. Лікар може тільки інформувати про можливі ризики для майбутньої вагітності, якщо за певного захворювання вони є. А далі кожна вирішує самостійно: чи поспішати з вагітністю, чи ігнорувати ризики, чи заморозити яйцеклітини (до речі, це ідеальний «план Б» на випадок виникнення серйозних проблем). 

Діагноз безпліддя просто за даними огляду, коли жінка ще й не пробувала вагітніти. За зовнішнім виглядом матки чи яєчників (якщо вони є) стверджувати, що жінка ніколи не завагітніє, неможливо. 

У своїй практиці я неодноразово консультувала заплаканих і переляканих молодих жінок, яким виставляли діагноз безпліддя тільки тому, що матка була на декілька міліметрів менша від стандартних розмірів або ж яєчники були «не такі» на ультразвуковому дослідженні. Стверджую, що в 99 % проблем з вагітністю там не буде. Так, є ситуації, коли є серйозні відхилення в будові репродуктивних органів, але зазвичай вони мають симптоми, а не виявляються на профілактичному огляді в жінок з нормальним циклом без скарг. І взагалі: поки жінка не спробує завагітніти, робити прогнози стосовно успішності зачаття недоцільно. 

Instagram: @albina.kolesnichenko

Призначення більш як 2–3 препаратів одразу. Більшість проблем лікуються одним-двома, максимум трьома препаратами. 

Якщо вам призначають «кілометрові» схеми лікування, а ви не в реанімації (тобто не у важкому стані й не потребуєте інтенсивної терапії), то після такого «лікування» ризикуєте заробити проблеми з печінкою, шлунково-кишковим трактом і ще море небажаних побічних ефектів. 

Лікування дисплазії шийки матки, бо «щось там має не такий вигляд». Діагноз «дисплазія» не виставляється «на око». 

Навіть якщо на огляді або за результатами цитології (ПАП-тесту) виникає підозра на цей стан, для точного підтвердження потрібна біопсія шийки матки (коли спеціальним інструментом береться шматочок тканини шийки матки й досліджується мікроскопічно, і так встановлюють, чи справді є порушення структури). Ми вже розбирали, що дисплазія та рак шийки матки розвиваються поступово, тому можна почекати декілька днів або й тижнів, щоб розібратися детально. 

Діагностика та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом, за аналізом крові. Для адекватної діагностики цих інфекцій варто здавати не кров, а мазки. 

Іноді жінці рекомендують здати аналіз крові на IgG до вірусу герпесу, цитомегаловірусу, хламідій та інших інфекцій, часом вона отримує «позитивний» результат, а в гіршому випадку — проходить подальше лікування. Насправді це показник імунітету і ймовірно перенесеної раніше інфекції та не потребує жодного втручання. 

Instagram: @albina.kolesnichenko

Лікування вірусу папіломи людини (ВПЛ). Не існує жодного лікування ВПЛ, не придумали ще вчені таких препаратів. 

Таблетки, уколи, примочки й краплі однаково неефективні, навіть не думайте витрачати на все це гроші (ми говорили про це вище). 

То що ж робити, як убезпечитися від хибних і непотрібних профілактик, діагнозів і лікувань? Моя основна порада: завжди уточнюйте, для чого, з якою метою вам призначили той чи той метод діагностики й лікування. Якщо чогось не розумієте, не соромтеся ставити запитання, багато запитань. Адже саме заради цього — заради розуміння, що відбувається з вашим здоров’ям, — ви й прийшли до лікаря. Повірте, незручні запитання значно зручніші за тривожність і хвилювання після прийому, коли доведеться перечитувати висновок лікаря й гуглити поставлені діагнози та рекомендовані препарати. 

Реклама

Популярні матеріали

Ідеальний круїзний гардероб у новій колекції PAPAYA


Accessory of the day: unlock the main secret of ageless beauty from...


14 манікюрів з морським настроєм на літо-2024


Читайте також
Популярні матеріали