Коли хворіють діти: дієвий метод казкотерапії, який допомагає одужати

Поради від психолога, які знадобляться кожним батькам

Певно, немає тих, хто в дитинстві не захоплювався казками, не порівнював себе з головними героями сюжетів, не мріяв потрапити у вигаданий світ. Ще з давніх-давен казки мали сакральний сенс та використовувалися як інструмент передачі інформації. Нині любов до казок можна перетворити на суцільний метод виховання — казкотерапію. Його особливо ефективно можна використати під час лікування: коли дитина знесилена та переживає стрес, на допомогу приходять історії про улюблених героїв і приклади подолання подібних перешкод.

Про це розповідаємо разом із психологом Наталею Москвичовою в рамках ініціативи благодійної організації «Фундація Дім Рональда МакДональда». Фундація поширює знання про сімейно орієнтований підхід у медицині, де у центрі уваги лікарів — пацієнт разом з родиною. Фундація облаштовує та утримує Сімейні кімнати в найбільших дитячих лікарнях, що дають можливість батькам бути поруч із дітьми під час лікування. Тут батьки хворих дітей можуть перепочити, задовольнити базові гігієнічні потреби, перекусити, а головне — проводити час з малюком. Користування кімнатами для батьків — безкоштовне.

Метод казкотерапії — ефективний для роботи з дитиною в стресових ситуаціях.

Instagram: @gisele

Потрапивши в лікарню, дитина переживає високий рівень стресу: чужі лікарняні стіни, а близьких, батьків тепер немає поруч. Допомогти подолати цей стрес можливо завдяки спілкуванню, іграм, навчанню, творчості. Один із мало використовуваних, однак дієвих методів є терапія казкою: діти мають багатшу уяву, а тому підсвідомо мислять яскравими картинками та образами. Часто буває, що розповісти історію про казкового героя набагато легше, аніж про самого себе. Тут можна дати волю фантазії, згладити гострі кути, зберегти психологічні кордони, врахувавши особливості стосунків з дитиною.

Як використовувати казкотерапію

Батькам у будь-який момент доступний цей інструмент: вигадати казковий сюжет для своєї дитини можна самостійно, інтегрувавши його в той світ, яким дитина живе зараз.

Емоції та переживання дитини можна перенести на казкового героя та показати, як він долає подібні труднощі.

Щоб створити казку, яка транслюватиме переживання вашої дитини, достатньо поспостерігати за тим, які сюжети подобаються їй найбільше, які іграшки вона обирає. Улюблена іграшка — це великий ресурс енергії для малюка, а на час перебування у лікарні навіть єдиний друг. Тож історія про того самого іграшкового героя, який допоміг, врятував, зцілив когось, буде асоціюватися з відчуттям великої вдячності, сили та любові.

Instagram: @reesewitherspoon

Таким чином дитині, що захворіла, доступно та символічно можна розповідати про перебіг хвороби. Наприклад, можна адаптувати це під історію про армію білих лицарів (лікарів), що хоче побороти армію зелених прибульців (мікробів). Запропонуйте дитині приєднатися до продовження сюжету: допомогти героям придумати чарівну зброю, обрати, яких зусиль треба докласти, аби подолати поганців. Можна також намалювати ілюстрації чи зобразити історію у форматі коміксу, де обов’язково буде щасливий кінець.

Загалом, казкотерапія — це формування історії, що базується на конкретній дитині. Будьте уважними до її особливостей, сфери життя і тієї ситуації, у якій вона потребує зцілення та корекції.

Адаптувати цей метод можна в будь-який час без особливої підготовки.

 


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай із кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали