Гормональний живіт: звідки він береться і що з ним робити?

Важлива проблема, про яку не прийнято говорити

Про те, що таке гормональний живіт, і як його позбутися, розповідає Чи можуть змінити гінекологиня-ендокринологиня мережі клінік CALM, кандидатка медичних наук Олександра Красовська.

Чи багатьох жінок ви зустрічали, які хотіли б, щоб у них був животик? Ні? Але при цьому ми чомусь щодня зустрічаємо безліч людей із «животиком», «животом» або навіть із «великим животом». Парадокс! Давайте розбиратися, чому ж нашу прекрасна стать переслідує цей ненависний «живіт», і які проблеми це тягне за собою.

Instagram: @frida_aasen

Напевно, кожна з нас знає, що діагноз «ожиріння» ставлять на основі підрахунку індексу маси тіла, який обчислюється за формулою: I = m/h2, де m — маса тіла в кілограмах, а h — зріст у метрах, вимірюється в кг/м2.

Однак не поспішайте радіти, якщо ваш ІМТ менше 25 кг/м², а візьміть сантиметрову стрічку та виміряйте окружність талії та стегон. Якщо їх співвідношення менше 0,8 у жінок і 1,0 у чоловіків, вам нема про що хвилюватися. А ось при перевищенні цих значень лікарі говорять про наявність абдомінально-вісцерального ожиріння (від лат. abdominalis — черевний, від лат. viscera — нутрощі).

Тобто жиром покриваються внутрішні органи, і це може завдати масу неприємностей.

 

Instagram: @gigihadid

Саме цей тип ожиріння підвищує ризик розвитку таких захворювань:

1. Цукровий діабет ІІ типу, що розвивається на фоні інсулінорезистентності, тобто підшлункова залоза виробляє інсулін, але клітини організму перестають його відчувати (при цукровому діабеті І типу підшлункова залоза перестає продукувати інсулін).

2. СПКЯ (синдром полікістозних яєчників). Так, саме так! При надмірній вазі ризик розвитку СПКП значно зростає.

3. Дисліпідемія — підвищення рівня «поганого» холестерину, що сприяє утворенню атеросклеротичних бляшок у судинах, розвивається атеросклероз.

4. Онкологічні захворювання. Рак ендометрію, придатків та молочних залоз значно частіше зустрічається у жінок «із формами».

5. Репродуктивне здоров’я. Згідно з дослідженнями, у жінок з ожирінням ризик безпліддя збільшується майже на 80%, а з надмірною вагою — на 27%.

6. Захворювання серцево-судинної системи. Ризик розвитку смертельних ускладнень гіпертонії (інсульт та інфаркт) зростає при окружності талії понад 80 см і продовжує зростати з кожним наступним сантиметром.

Протягом життя у жінок відбуваються події, які провокують збільшення ваги — статеве дозрівання, вагітність, менопауза. Саме в ці періоди необхідно бути особливо пильними! Не слухайте тих, хто рекомендує «їсти за двох» під час вагітності. Адже надмірна вага мами впливає на майбутній гормональний стан дівчинки, яка розвивається внутрішньоутробно.

Доведено, наприклад, що СПКП найчастіше зустрічається у дівчаток, чиї мами мали ожиріння, будучи вагітними цими дівчатками.

Instagram: @devwindsor

А стається це тому, що жирова тканина є ендокринним органом. У ній відбуваються перетворення деяких гормонів. Напевно, ви помічали у знайомих чи родичок, що зі збільшенням ваги посилюється ріст волосся на обличчі. Це відбувається у зв’язку з підвищенням рівня чоловічих статевих гормонів, які продукуються у яєчниках, надниркових залозах та в жировій тканині. Відповідно, чим більше жирової тканини — тим більше чоловічих статевих гормонів. Таким пацієнткам часто буває достатньо змінити спосіб життя (правильне харчування, фізичне навантаження), скинути зайві кілограми, і питання надмірного росту волосся відпаде саме собою.

Але трапляються ситуації, коли дівчата щосили намагаються схуднути, регулярно відвідують тренажерну залу, правильно харчуються, а вага не знижується. У такому разі краще звернутися до лікаря. Є ряд патологічних станів, за яких справді дуже складно схуднути, навіть докладаючи багато зусиль. Але при грамотній корекції порушень мету знизити вагу обов’язково буде досягнуто.

І пам’ятайте: втрачати вагу з віком стає складніше. Тому не відкладайте турботу про своє здоров’я на потім!

 


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Old money — естетика, яка ніколи не вийде з моди: складаємо образи...


Читайте також
Популярні матеріали