Про те, чому йод — суперважливий елемент для жінок та в яких продуктах його необхідно шукати, розповідає найвідоміша українська дієтологиня Наталя Самойленко.
Люди, які недоотримують йод, не можуть виробляти достатню кількість гормонів щитоподібної залози. Це може викликати багато проблем.
Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує щоденне споживання:
● 90 мкг йоду для немовлят і дітей до 5 років;
● 120 мкг для дітей від 6 до 12 років;
● 150 мкг для дітей ≥12 років і дорослих;
● 250 мкг під час вагітності та лактації.
Хто в зоні ризику?
Люди, які не вживають йодовану сіль. Додавання йоду до солі є найбільш поміркованою стратегією контролю йододефіциту.
Вагітні жінки потребують приблизно на 50% більше йоду, ніж інші жінки, щоб забезпечити дитину достатньою кількістю цього елемента.
Люди, які дотримуються веганської дієти або вживають мало (або зовсім не вживають) молочних продуктів, морепродуктів та яєць. Морепродукти, яйця, молоко та молочні продукти є одними з найкращих джерел йоду.
Зоб, збільшення щитоподібної залози, часто є першою видимою ознакою дефіциту йоду. Додаткові фактори, які можуть посилити наслідки дефіциту йоду, включають супутній дефіцит заліза, селену та вітаміну А.
Йод можна отримати, споживаючи продукти, які містять його в натуральному вигляді (риба, морепродукти, ламінарія, овочі, вирощені на ґрунті з достатньою кількістю йоду) або в які його додають (йодована кухонна сіль або продукти, збагачені йодом).
Важливо: зосередьтеся на кухонній йодованій солі, а не на морській, гімалайській та інших формах. 1 г кухонної йодованої солі містить до 30 мкг йоду, тобто достатньо 1 ч. л. на добу, аби покрити добову потребу.
Більшість виробників морської та інших видів солі не йодують свою продукцію, тому це абсолютно неповноцінна та не ідентична заміна йодованої.
10 продуктів з максимальним вмістом йоду
Морська капуста
Кальмар
Фейхоа
Хек
Минтай
Устриці, креветки
Окунь
Камбала, мойва, лосось, тунець
Яйця
Молочні продукти