6 гінекологічних захворювань, що можуть протікати без болю

Чому не варто відкладати чекап жіночого здоров`я

Більшість гінекологічних захворювань мають однакові чи схожі симптоми. Але найбільша їхня підступність у тому, що вони можуть протікати взагалі без симптомів і болю. Тому профілактичні візити до жіночого лікаря, навіть якщо нічого не турбує, обов`язкові! Ексклюзивно для ELLE.UA гінекологиня та лікарка УЗД мережі клінік CALM Інна Ейсмонт розповідає, чому варто вчасно робити чекап жіночого здоров’я.

«Я ще не живу статевим життям», «У мене зараз немає партнера», «Я дотримуюся гігієни», «У мене вже менопауза», «У мене нічого не болить» — ось такі причини часто називають жінки для того, щоб у черговий раз відкласти візит до гінеколога. Вони навіть не уявляють, як це інфантильно і навіть небезпечно. Річ у тім, що абсолютна більшість гінекологічних захворювань протікає без болю, а причини у них схожі: інфекції чи віруси, або запальні процеси, або збої в ендокринній системі. Хоча буває і навпаки — деякі, безболісні й начебто нешкідливі патології призводять до серйозних гормональних проблем, фатальних для репродуктивної системи запалень і навіть онкологічних процесів. Розгляньмо шість найпоширеніших захворювань, які можуть не проявляти себе.

1. Поліпи ендометрію

Поліп ендометрію — це локальне доброякісне розростання слизової порожнини матки, що має свою судинну ніжку, та залишається і продовжує рости після менструації. Це досить часта гінекологічна патологія для жінок усіх вікових категорій, однак переважна їх більшість діагностується у віці 40–60 років. Він може бути один або присутня велика кількість, тоді це уже називають поліпозом ендометрію. Досить рідко перероджується в онкологічний процес. Запідозрити поліп можливо при наявності порушень менструального циклу у вигляді значних менструацій зі згустками, кровʼянистих виділень незалежно від фази менструального циклу.

Діагностують цю патологію завдяки УЗД малого таза, уточнюють при гістероскопії, а кінцевий діагноз отримують після видалення поліпа за результатами патогістологічного дослідження.

Основною причиною їх виникнення є хронічний запальний процес.

2. Поліп шийки матки

Поліп шийки матки — це локальне розростання слизової шийки матки. Також нерідко доброякісне утворення.  Причина: хронічний запальний процес. Може бути випадковою знахідкою при проведенні звичайного огляду на кріслі, кольпоскопії (огляді шийки в мікроскоп), УЗД малого таза (якщо поліп знаходиться в глибині цервікального каналу). Може себе ніяк не проявляти до певного часу, або супроводжується порушенням менструального циклу.

3. Гіперплазія ендометрію

Гіперплазія ендометрію — це потовщення слизової матки. Більш характерно для жінок зрілого віку, у фазі перед менопаузою, хоча і в молодому віці зустрічається досить часто. Може бути без атипії (доброякісна) та з атипією (перехід в злоякісний процес).

Основною причиною є гормональний збій. Проявляється також порушенням менстраульного циклу. Діагностують завдяки УЗД малого таза, гістероскопії, підтверджують патогістологією.

Фактори, що сприяють перетворенню в злоякісний процес:

Хронічний запальний процес слизової матки (ендометрит);

Абсолютна або відносна гіперестрогенія (підвищення рівня естрогенів)

Ендометріоз;

Ожиріння/надлишкова маса тіла;

Гіпертензія;

Вік;

Приймання тамоксифену;

Цукровий діабет та інсулінорезистентність.

Дефіцит вітаміну D.

Лікують оперативно, проводять протизапальну, гормонотерапію.

4. Ендометріоз шийки матки

Ендометріоз шийки матки  —  доброякісне хронічне розростання клітин ендометрію (слизової матки) за межами порожнини матки, в такому випадку вогнище локалізується на шийці. Причин може бути безліч, основні — травматизація шийки матки внаслідок аборту, хірургічних маніпуляцій на шийці матки, порушення гормональної та метаболічної рівноваги, хронічного стресу.

Саме така локалізація протікає без болю, але характеризується виділеннями, що мажуться, до та після менструації. Діагностують при огляді на кріслі, кольпоскопії. Лікування локально деструктивними методами (лазер, радіохвиля).

5. Дисплазія шийки матки

Дисплазія шийки матки — це перетворення клітин слизової шийки матки під впливом ВПЛ (вірусу папіломи людини) з нормальних на диспластичні, такі які втрачають здатність до нормального ділення, виконання своїх функцій та відмирання. Дисплазія може бути легкою, помірною, важкою, ніяк себе не проявляти. Процес перетворення слизової може займати від одного до десятків років. На активацію та проникнення вірусу в слизову впливають ті ж причини, що описані вище. На якій стадії діагностують дану патологію у  жінки, залежить від того, як часто вона відвідує свого гінеколога. Діагностують завдяки ПАП-тесту, кольпоскопії, обстеженню на інфекційні збудники, біопсії шийки матки. Лікування даної патології комплексне: протизапальна терапія, деструктивні методи (радіохвиля, лазер тощо)

Профілактика: вакцинація від ВПЛ.

6. Фіброміома матки

Фіброміома матки — це доброякісний процес розмноження мʼязових клітин сполучної тканини матки, формування у вузли. Безсимптомно себе поводять вузли невеликі, локалізація яких в товщі матки. Дуже рідко зустрічається їх перетворення в онкологічний процес. Якщо процес розростання клітин вийшов з-під контролю, то однозначно це лікують оперативно, в залежності від місця розташування, віку жінки, репродуктивних планів та розмірів вузла. Регулюють сон, режим харчування, рівень тривожності, гормональний баланс.

Дорогі жінки, як би не складалися обставини у вашому особистому житті,  як би ви не були зайняті, навіть якщо у вас нічого не болить, не викреслюйте зі списку обов`язкових справ відвідування гінеколога раз на рік, як мінімум. Сучасна гінекологія здатна допомогти вам, зберігши ваш комфорт і не завдавши болю. Ви давно не були у гінеколога? Запишіться прямо зараз!


Реклама

Популярні матеріали

Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями 


Анджеліна Джолі вперше за три роки вийшла на червону доріжку в...


Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди...


Читайте також
Популярні матеріали