5 правил харчування Марго Роббі, які допомагають їй залишатися у бездоганній формі

Австралійська акторка святкує 33-річчя

Австралійська акторка Марго Роббі, яку ми зовсім скоро побачимо на великих екранах у ролі культової ляльки Барбі, вражає не лише своїм талантом, а й бездоганною фізичною формою. В день народження зірки, яка 2 липня святкує 33-річчя, ділимося секретами її харчування, які допомагають їй залишатися стрункою та здоровою.

1. Відмова від сніданку

Всі ми чули від спеціалістів, що сніданок — головний прийом їжі за день, від якого залежить те, наскільки енергійними ми будемо протягом дня і наскільки сильно хотітимемо з`їсти щось «заборонене» пізніше. Втім, особистий тренер Марго Роббі — Девід Хіггінс, який також працював із супермоделями Клаудією Шиффер та Наомі Кемпбелл, має протилежну думку. За його словами, періодична відмова від сніданку йде на користь не лише фігурі, а й травленню.

«Думаю, ви неодноразово чули фразу, що сніданок — головний прийом їжі. Це міф, який вигадали маркетологи, щоб краще продавати яйця. Так, ми виросли під впливом стереотипу, що не можна пропускати сніданок. Секрет схуднення простий: якщо відмовитися від першого прийому їжі, організм витрачатиме енергію, яка ще є в запасі. Таким чином, метаболізм швидко розганяється», — каже Хіггінс.

2. Білки на обід

День Марго починається ближче до 12 години зі смузі, що підвищує імунітет, а на обід акторка найчастіше обирає білкову їжу — салат з куркою чи просто запечену курку в лимонному соку з простим салатом з огірків та помідорів з оливковою олією.

3. Поживна вечеря

Тоді як більшість спеціалістів називають головним прийомом їжі за день сніданок, Марго вважає ним вечерю, яку вона ніколи не пропускає і яка дозволяє їй поповнити запаси енергії. Улюблене меню зірки на вечерю, яким вона ділилася в інтерв`ю, — стейк із тунця та запечена бейбі-картопля. Деколи за вечерею Роббі також може випити келих білого вина чи розе, особливо якщо в меню є морепродукти.

4. Продукти, яких варто уникати

Марго не раз зізнавалася у коханні до фастфуду, особливо до бургерів. Втім, акторка все ж намагається дозволяти собі його нечасто, оскільки після цього їй доводиться активно відпрацьовувати зайве у спортзалі та протягом деякого часу їсти лише салати та морквяні палички.

«Я люблю пиво, бургери, картоплю фрі, однак, якщо їстиму їх часто, моя фігура виглядатиме гірше. Тому намагаюся дотримуватися балансу у всьому. Після поїдання фастфуду влаштовую розвантажувальні дні».

5. Інтервальне голодування

У тому, що стосується розвантажувальних днів, Девід Хіггінс також підтримує свою підопічну і пропонує метод, який користується шаленою популярністю упродовж останніх років, — фастинг. Спеціаліст вважає інтервальне голодування хорошим способом покращити роботу шлунку і вважає, що потрібно не їсти мінімум 16 годин на добу.

«Найкращий варіант — вечеряти о 8 вечора, пропускати сніданок, а вперше їсти в обідній час. Так ви не переїдатимете і дозволите шлунку повільно і якісно перетравлювати їжу», — зазначає Хіггінс.


Реклама

Популярні матеріали

10 фільмів, які варто передивитися цієї осені


Одна сумка, яку полюбили всі модниці цієї осені


Благодійні ініціативи до місяця обізнаності про рак молочної...


Читайте також
Популярні матеріали