Чому на шкірі голови можуть з’являтися прищики? Насправді це досить поширена проблема, про яку дівчата соромляться розповідати або ж просто не знають, хто може допомогти з її вирішенням. Розповісти про шкіру голови під незвичним кутом ми попросили дерматовенеролога вищої категорії, трихолога дерматологічного простору Derm Space Ірину Івко.
Трихологія як наука досить молода. Хоча знайдено безліч спогадів про лікування шкіри голови та волосся у давніх літописах. Адже волосся завжди було важливою частиною образу, статусу та привабливості. Майже щодня до мене звертаються пацієнти з різними скаргами, повʼязаними з трихологією: «пісок у волоссі», «дрібна висипка», «болить щось на шкірі у волоссі», «болючі вузлики на голові», «постійно здираю якісь кірочки», «якісь гнійнички на шкірі голови», «щось подряпала у волоссі, і тепер не загоюється». Шкіра голови дійсно може хворіти. Вона чутлива, однією з перших реагує на зміни в організмі та навколишньому середовищі.
Кожен випадок унікальний. Проте часто після дослідження можна діагностувати такі стани: закупорка протоки сальної залози волосяного фолікула, себорейний дерматит, псоріаз, фолікуліт, акне, екзема, трихофітія, педикульоз, доброякісне або злоякісне новоутворення. Але в усіх цих станів є спільна риса — те, що зазвичай пацієнти називають прищиками.
Перелічені діагнози потребують правильного лікування та професійної діагностики за допомогою дерматоскопа або трихоскопа для вивчення ділянки шкіри під великим збільшенням, а у складних випадках — панч-біопсії.
Насправді панч-біопсія трішки складніша, адже передбачає інвазивне втручання. Панч-біопсія — це процедура забору ділянки тканин для подальшої морфологічної/гістологічної діагностики. Застосовується для хронічних уражень, запальних захворювань загальної дерматології (дерматозів), а також для діагностики злоякісних захворювань шкіри. Ця процедура нескладна, але дуже інформативна.
Проблема висипів та різноманітних утворень на голові — не рідкість. З нею стикаються люди різної статі та вікових груп, від підлітків до літніх людей. Проте слід памʼятати, що самолікування або бездіяльність може призвести до погіршення стану. Навіть просте ігнорування має наслідки. Так, не помічаючи, ми часто торкаємося шкіри голови та можемо травмувати місце запалення, що посилює ризик незворотних процесів, наприклад виникнення рубців. Щоб розібратись у проблемі «прищиків» на шкірі голови, пропоную детальніше поговорити про особливості деяких діагнозів.
У багатьох випадках відповідно до діагнозу перебіг захворювання супроводжується утворенням виразок, появою бляшок, дрібних пустул, везикул, кірочок, утворенням рубців, запаленням та розширенням фолікулів з випадінням з них волосин. Саме такі симптоми доволі часто пацієнти називають прищиками, а дерматологи вважають інакше.
Для прикладу наведу декілька видів захворювань шкіри:
Акне — захворювання шкіри, основною причиною якого є гіперактивність сальних залоз із закупоркою лійок волосяних фолікулів і розвитком запального процесу.
Фолікуліт — запалення волосяного мішечка (фолікула). Досить поширене захворювання, що викликається бактеріальною, грибковою мікрофлорою. Залежно від типу проявляється або як невеликі пустули (гнійники) завбільшки від шпилькової головки до дрібної горошини, пронизаної в центрі волосинкою, або як вузлик завбільшки з горошину, яскраво-червоного кольору.
Трихофітія (або мікоз волосяної частини голови) — контагіозне грибкове захворювання, що вражає волосяну частину голови, довге і пушкове волосся. Може бути викликане грибками виду Trichophyton. Поверхня шкіри голови при трихофітії схожа на медові стільники.
Пустульозний псоріаз — характеризується появою гнійників (пустул) на волосяній частині голови та тілі. Він часто супроводжується погіршенням самопочуття та підвищенням температури тіла. Діагностується за допомогою трихоскопа. Підтвердженням діагнозу є гістологічний висновок (після проведення панч-біопсії).
Педикульоз — захворювання, яке розвивається внаслідок паразитування на людині вошей. Супроводжується такими скаргами, як свербіж у місцях укусів, дрібні сірувато-блакитні плями на шкірі, які при розчухуванні вкриваються кірочками, та наявність яєць вошей, так званих гнид, у волоссі.
Себорейна екзема являє собою свербляче червоне висипання з мокнуттям на шкірі волосяної частини голови. Лусочки, що відшаровуються, можуть бути білими або мати жовтуватий відтінок.
Як ви бачите, усі стани дуже різні. Та для пацієнта не така важлива назва. Для пацієнта важливе гарне самопочуття та відсутність дискомфорту. А що буде, якщо не звернутися вчасно за допомогою?
Наслідки ігнорування виявлених «прищиків» на шкірі голови та відсутності лікування за відповідними медичними протоколами:
естетичні вади;
утворення рубців;
випадіння волосся;
перехід у хронічну стадію;
роздратування, зниження якості життя;
психологічний дискомфорт.
Завжди є велика спокуса знайти найпростіший шлях — використати чарівний шампунь або лосьйон, який порадила знайома, та позбутися проблеми. Дійсно, існують певні аптечні засоби, які полегшують перебіг хвороби та знімають симптоми. Та все ж таки симбіоз розуміння фармакологічних властивостей препарату та природи захворювання є найкращим рішенням.
Такий екскурс у світ дерматології необхідний кожній людині для розуміння важливості здорової шкіри. Не займайтеся самолікуванням! Профілактичні огляди у трихолога — така сама необхідність, як і огляди у стоматолога і гінеколога. Здоров’я та краса потребують дбайливого ставлення до себе задля отримання бажаного результату.