Зручні міста для всіх і кожного: як пройшла конференція «Інклюзивні простори. Як дизайн змінює життя на краще»

Подія в межах ДВРЗ Design Days

Напередодні відкриття ДВРЗ Design Days у магазині «АГРОМАТ» в Києві відбулася конференція «Інклюзивні простори. Як дизайн змінює життя на краще». Представники різних сфер — громадських організацій,  медіа, архітектори, дизайнери тощо — поділилися своїми поглядами на те, якими мають бути простори, зручні для кожного, і як їх створювати. 

Шеф-редактор часопису Pragmatika Media Костянтин Ковшевацький зазначив, що дизайн працює не тільки в межах краси чи естетики — він має робити життя комфортнішим: 

«Не має бути каси заради краси. Має бути краса заради кращого життя. Кожне місце в місті повинне бути виправдане з цього погляду», — поділився Костянтин Ковшевацький.

Засновник простору відновлення військових і цивільних ГАРТ Юлій Морозов впевнений: великий запит суспільства на інклюзивні простори сприятиме розвитку цієї сфери в Україні. 

«Коли ми переможемо, у країні буде величезний прошарок людей, які повернуться з війни. І значна частина з них буде з порушенням рухової функції. Вони потребуватимуть іншого простору. Запит на такі простори буде величезний. Я сам з Кривого Рогу. У нас два пандуси в громадських містах на все місто», — прокоментував Юлій Морозов.

Він зазначив — якщо будівлі та транспорт будуть зручним для людей з порушенням рухової функції, вадами зору чи слуху, то такі простори підходитимуть усім. 

Щоб українські міста ставали дедалі доступнішими для людей на кріслах колісних, варто доносити важливість теми до всіх членів суспільства. 

«Необхідно проводити дискусію у своєму колі з рідними, з близькими, на своєму підприємстві. Потрібно нести філософію поваги до гідності, за якої кожна людина може реалізувати своє право на щастя», — сказала Леся Луценко-Миськів, засновниця дитячого садочка «ЩастяKids» та авторка нового принципу «розвиток інклюзивного освітнього середовища» в українському освітньому законодавстві.

Активіст з питань доступності та юрист ГО Dostupno.ua Артем Прощенко нагадав про важливість залучення представників бізнесу і державного сектору. Зокрема, його команда веде активну роботу з покращення доступу до аптек столиці:

«Київ має великі проблеми з інклюзивними просторами. Потрібно доносити ці меседжі до бізнесу. Наприклад, наша команда Dostupno.ua минулого тижня підписала меморандум про співпрацю з держслужбою і провела перемовини щодо доступності аптек», — розповів Артем Прощенко. 

Ольга Терефеєва, керівниця проєктів в Національній Спілці Архітекторів України, акцентувала на важливості розуміння потреб суспільства при створенні архітектури міст.

«Ми бачимо засилля дешевої та неефективної архітектури. Це є результатом низької освіти еліт, які відірвані від потреб суспільства та неспроможні створити ці сенси. Зараз іде робота над Містобудівним Кодексом, де враховані права всіх учасників», — поділилася Ольга Терефеєва.

Отець Георгій Коваленко порушив тему дизайну і краси в контексті філософії:

«Ті, хто творять красу під час війни, це справжні миротворці. Важливо, що ми маємо сміливість бачити красу в часи жахів, які нас оточують. Це наближає нашу перемогу. Перемога — це процес. Коли ми перемагаємо щодня, ми цей процес продовжуємо. Так само й краса, дизайн, творчість — це насамперед не скільки результат, а про процес. І ми всі включені в нього», — сказав Георгій Коваленко.

Кульмінацією події став виступ «Як дизайн може допомогти побудувати кращий світ» від британської дослідниці дизайну Еліс Роусторн.

Вона розповіла, як дизайн допомагає в боротьбі з кліматичними змінами та військовими конфліктами, а також навела приклади проєктів з озеленення країн Африки, що потерпають від посух, створення доступних будинків для біженців в Бангладеші чи проєктів з охорони здоров’я в Пакистані.

«Дизайн — це агент змін, який може бути використаний для інтерпретації змін будь-якого типу — соціальних, політичних, економічних, наукових, технологічних, культурних, екологічних або інших – щоб запевнити, що вони вплинуть на нас позитивно, а не негативно», —  розповіла Еліс Роусторн. 

Конференція стала можливою завдяки співпраці компанії «АГРОМАТ» з ДВРЗ Design Days.

Реклама

Популярні матеріали

Misha Skova: striking a pose and closing deals — the dual success of a...


Манікюр, який візуально омолоджує руки


3 способи прискорити метаболізм


Читайте також
Популярні матеріали