Що варто знати про Guculiya — проєкт, що відновлює давні традиції галицької кераміки

Натуральні вироби створені завдяки старій технології виробництва та ручній праці локальних майстрів

«Ми повинні наповнювати побут не більшою кількістю речей, а саме більшим значенням», — каже Данута Кріль.

2021 року майстриня заснувала проєкт Guculiya, присвячений технології чорної кераміки — унікальній традиції гончарства з галицького села Гавареччина. Для Данути все сталося інтуїтивно: вона завжди досліджувала українську культуру, тож захотіла надати нових сенсів давньому звичаю й знайти для нього сучасне трактування в дизайні. 

Тепер це бренд, що популяризує унікальність та історичну глибину української традиції завдяки універсальній мові символів. ELLE розповідає детальніше про Guculiya.

Процес створення виробів бренду зберігає автентику — виконується так, як і сто років тому. Майстри випалюють глину за температури 970°C із дерев’яними дровами певних порід. За таких умов глина окислюється, отримує чорний колір і поверхню із металізованим ефектом. 

«Ця техніка була практично втрачена з приходом радянської влади після Другої світової війни. У 80-х роках залишилися всього 3-4 майстри», — ділиться засновниця проєкту.

Тепер традиція створення виробів із чорної кераміки відновлюється, проте й набуває сучасних рис. Зокрема, раніше українці працювали із земляними печами — зараз майстри використовують електричні. 

Упродовж свого існування бренд брав глину для створення власних виробів зі Слов’янська. Вже після початку повномасштабної війни команда встигла вивезти одну тонну ресурсу для майбутніх робіт. 

«Наша робота з переосмисленням традицій є також і нашим культурним фронтом. Ми хочемо відкрити та показати світу нашу традицію в сучасному контексті, зробити її зрозумілою, впізнаваною і врешті мати окреме місце без російської фальшивої історії», — розповідає Данута Кріль.

У своїх виробах команда Guculiya поєднує сучасні мінімалістичні форми з елементами давньої символіки та ремесла. Для бренду важливо переосмислити певні архетипи та втілити їх у сучасну естетику. 

«Українську символіку пронизують саме світлі солярні символи, величезна віра в добро і силу роду. Якщо ви зануритесь у дослідження української традиції, то відкриєте чудову історію любові до природи, людини, середовища, поваги до роду, історії», — каже майстриня.

Створення кожного виробу в колекціях бренду — це першочергово про пошук змісту, за яким уже йде форма. 

Натхненням для першої лінійки посуду Guculiya стала атмосфера фільму Сергія Параджанова «Тіні забутих предків», почорнілої від часу хати, вечері при свічках та магічної архаїки, що збереглась на Гуцульщині.

Водночас колекція «Вирій», яку бренд готував для виставки в Парижі, говорить про те, що кожен свічник — це символ-оберіг, покликаний вберегти нас і провести крізь темні часи до світла. Лінійка сповнена тихої розмови між реальним світом і тим, що розкинувся за горизонтом. 

«У наших дохристиянських віруваннях вирій був образом раю, куди відлітали душі на спочинок», — розповідає Данута Кріль.


Бренд також має скатертину з давньою символікою Гуцульщини, поданою в сучасному контексті та естетиці мінімалізму. Над втіленням її дизайну працювала художниця з текстилю Олеся Ковтик — фарбувала тканину, щоб досягти графітового кольору, та оздоблювала річ деревом життя і солярною символікою. 

Відновлення давнього українського ремесла стало для засновниці бренду певним емоційним якорем, що допомагає втримати рівновагу в непрості часи. 

«Українська традиція вже декілька століть поспіль зазнає системного знищення. Тож ми постійно стикаємось із тим, що є цілі покоління, які ніби забувають її, проте дивовижним чином вона знову відроджується та проростає у наступних поколіннях, — каже Данута Кріль. — Для мене моя творчість є таким емоційним та підсвідомим відродженням». 

Реклама

Популярні матеріали

Наповнити сенсом: чому парфумерні рефіли — абсолютний must have...


Гід головними трендами взуття сезону осінь-зима 2024/25


Користь йоги для жіночого здоров’я та 6 простих асан на щодень...


Читайте також
Популярні матеріали