Криптовалюта: просто про складне

Що таке криптовалюта та як вона працює, в чому полягають її переваги та недоліки, а також які перспективи очікують її власників, розповідає експерт Cryptoguida ANTON SVATYK

Минуло вже 13 років з моменту появи біткоїна. За цей період  навіть ті, хто спочатку ставився до нього як до несерйозного проєкту, змушені були визнати: криптовалюта поступово все більше входить в наше життя. У наші дні за «електронні гроші» можна придбати піцу, модну сумку, нерухомість чи NFT-арт або робити донати. А в міру того, як зростає метавсесвіт, ці можливості розширюються все більше. При цьому, щоб опанувати всі тонкощі операцій з криптовалютою, зовсім не обов’язково бути фінансистом. Продовжуємо поступово вводити вас у курс справ.

Що таке криптовалюта і чим вона відрізняється від фіатних грошей?

Криптовалюта — це електронний платіжний засіб. За своєю суттю вона є програмним кодом і не має фізичного аналога в реальному житті. Криптовалюта нічим не забезпечена, як і фіатні гроші, але в іншому значно відрізняється від них за багатьма критеріямі.

Емісія Традиційні грошові знаки випускаються центральними банками країн. При цьому випуск не обмежений, що згодом неминуче призводить до інфляції. Криптовалюта (принаймні більшість її видів) має обмежену емісію, завдяки чому не знецінюється, а, навпаки, зростає у ціні із часом. І випускається вона не єдиним центром, а всіма охочими.

Форма випуску Фіат може бути представлений у паперовому, металевому, пластиковому, електронному вигляді. Криптовалюти існують лише в Інтернеті. Це не велика вада, якщо врахувати, що сьогодні майже всі платежі можна провести онлайн і дедалі більше сервісів і магазинів підключають можливість криптовалютних платежів.

Управління Фіат повністю контролюється державною владою. Його випуск та поширення регулюються законодавчо, проста людина не може вплинути на цей процес. А цифрові блокчейн-системи зазвичай керуються спільнотою, всі зміни до неї вносяться лише після голосування учасників мережі. Немає жодного певного центру, в руках якого перебуває система.

Комісії та швидкість Під час операцій з криптовалютою витрати на переказ коштів за кордон набагато менші, ніж банківські. Крім того, платежі здійснюються швидше.

Анонімність Цей фактор особливо непокоїть держави та одночасно залучає користувачів до криптовалют. Тут важко визначити належність будь-якої транзакції чи гаманця до конкретної особистості, хоча не можна сказати, що це нездійсненно.

 

Звісно, не обійшлося і без недоліків. У криптовалют дуже висока волатильність, тобто нестабільність курсу.

До того ж поки що дуже мало місць, де можна вільно розплачуватися криптою — це пов’язано з державним регулюванням, оскільки не всі країни готові повністю визнати цифрові гроші офіційним платіжним засобом. Першою такою країною став Сальвадор.

 

Рейтинг: 10 найперспективніших криптовалют

Станом на червень 2022 року найпопулярніші криптовалюти мали таку ринкову капіталізацію:

Bitcoin, 401 441 616 084 $

Ethereum, 139 364 659 443 $

Tether, 66 991 502 127 $

USDC, 55 831 175 016 $

BNB, 37 603 612 051 $

Ripple, 17 692 120 272 $

Binance USD, 17 414 150 900 $

Cardano, 16 568 679 231 $

Solana, 13 183 934 256 $

Polkadot, 8 895 169 238 $

 

Звісно, оскільки криптоіндустрія росте бурхливо, а створення нових валют відбувається неконтрольовано, слід розуміти, що не кожна монета варта покупки.

Додайте сюди ще інтернет-шахрайство, і ви усвідомите, чому ми наполегливо радимо вам бути пильними та покладатися лише на власний здоровий глузд і аналітичні здібності. Навчіться проводити власні дослідження та постійно майте на увазі, що крипторинок дуже мінливий. Розумно було б вивчити історію тієї чи іншої криптовалюти, перш ніж вкладати в неї кошти. А ще пам’ятайте головне правило інвестицій — ніколи не інвестуйте те, що ви не готові втратити.

Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram, щоб дізнатися ще більше.

 

Контент рубрики має інформативно-освітній характер і не надає рекомендацій щодо можливих вкладень коштів.

Реклама

Популярні матеріали

Чому платина та лабораторне каміння — тренд на десятиліття


Інноваційна beauty-технологія, яка зробить шкіру досконалою...


Улюблені ритуали догляду за волоссям шеф-редакторки ELLE.UA...


Читайте також
Популярні матеріали