Блокчейн: що варто знати новачкам

Цифрові технології, криптовалюта та блокчейн — теми, які все частіше з’являються в інформаційному просторі сучасної людини. Криптоексперт Cryptoguida ANTON SVATYK пропонує розібратися з ними детальніше

Екоактивізм, Tik-Tok, пурпурний у моді — теми, які сучасним людям складно оминути у дружній бесіді чи у small talk під час першого знайомства. А віднедавна цей список доповнила і криптовалюта. Неважливо, наскільки далекими ви є від інвестицій та IT-індустрії, про блокчейн та криптовалюту ви точно вже десь чули, і неодноразово. Тож, може, час дізнатися про неї трошки більше?

Блокчейн простими словами

Уявіть, що ви самі для себе банк. Вам не потрібен дозвіл, щоб отримати доступ до своїх рахунків, і ви можете не хвилюватися про те, що кошти будуть заморожені чи хтось ними маніпулюватиме. Ви можете надіслати гроші безпосередньо комусь без участі банку — на це вам знадобляться секунди замість днів, до того ж ви не сплачуватимете численні банківські комісії.

Поміркуйте, скільки фінансових операцій ви проводите в Інтернеті щодня — купівля одягу, оплата послуг за бронювання квитків тощо. Для кожної із цих транзакцій потрібен банк, компанія, яка видає кредитні картки, або система обробки платежів, як-от Paypal. Блокчейни ж дозволяють здійснювати ці транзакції без посередників і без додаткових витрат і складнощів, які з ними пов’язані. І це лише деякі з важливих випадків використання технології блокчейн, що змінюють сьогодення.

Уявіть, що ви самі для себе банк. Вам не потрібен дозвіл, щоб отримати доступ до своїх рахунків, і ви можете не хвилюватися про те, що кошти будуть заморожені чи хтось ними маніпулюватиме. 

Оскільки блокчейн продовжує розвиватися та стає зручнішим для користувачів, варто вивчити цю технологію, аби підготуватися до майбутнього. Якщо ви новачок у блокчейні, ми допоможемо вам отримати міцні фундаментальні знання. Розуміння роботи блокчейну — ваша інвестиція в майбутнє.

Що таке блокчейн?

Подумайте про блокчейн як про нову цифрову форму ведення записів.

Блокчейн — це базова технологія, на якій працюють багато криптовалют, як-от біткойн та ефіріум, але її унікальний спосіб безпечного запису та передачі інформації має ширше застосування за межами криптовалюти.

За своєю суттю блокчейн — це розподілена цифрова книга, яка зберігає дані будь-якого типу. Блокчейн може записувати інформацію про транзакції з криптовалютою та право власності на незамінні токени (NFT). Хоча будь-яка звичайна база даних може зберігати таку інформацію, унікальність блокчейну в тому, що він децентралізований. Замість того щоб централізований адміністратор зберігав інформацію в одному місці (наприклад, таблиця Excel або банківська база даних), багато ідентичних копій бази даних блокчейну зберігаються на кількох комп’ютерах, розкиданих по всій Мережі. База даних зазвичай структурує свої дані в таблиці, тоді як блокчейн, як випливає з назви, структурує їх у фрагменти (блоки), які об’єднані разом.

З моменту появи блокчейну в 2009 році його популярність неухильно зростає. Передбачається, що він порушить потоки транзакцій і створить нові бізнес-моделі.

Блокчейн є «ланцюжком блоків», який точно відображає сутність явища. Інформаційні блоки збираються в послідовний ланцюжок і захищені криптографічним шифруванням. Ланцюжки інформації не зберігаються на якомусь конкретному сервері, а існують одночасно на всіх комп’ютерах, підключених до Мережі.

З моменту появи блокчейну в 2009 році його популярність неухильно зростає. Передбачається, що він порушить потоки транзакцій і створить нові бізнес-моделі.

Як працює блокчейн

Мета блокчейну — дозволити записувати та розповсюджувати цифрову інформацію, але не редагувати її. Таким чином, блокчейн є основою для незмінних бухгалтерських книг або записів транзакцій, які не можна змінити, видалити або знищити. Ось чому блокчейни також відомі як технологія розподіленої книги (DLT).

Блок-ланцюг є самодостатньою, але водночас надзвичайно відкритою структурою, і для її роботи треті сторони непотрібні. Саме цієї мети — відсутності посередників — хотіли досягти творці біткойнів, коли вони розробили протокол для передачі криптовалют від користувача до користувача. Блоки з’єднані в схему з використанням складних математичних алгоритмів. Кожен новий блок прив’язаний строго до попереднього, має унікальний підпис і тимчасову мітку. Додавання нового посилання до ланцюжка підтверджується кожним учасником системи і приводить до автоматичного оновлення реєстру.

Найбільш поширене сьогодні використання блокчейну як основи для таких криптовалют, як біткойн або ефіріум. Біткойн є формою цифрових грошей. А основна технологія, яка робить це можливим, — блокчейн. Коли люди купують, обмінюють або витрачають криптовалюту, транзакції реєструються в блокчейні. Чим більше людей використовують криптовалюту, тим більше поширення може отримати блокчейн. За своєю суттю блокчейн — це список транзакцій, які кожен може переглядати та перевіряти. Блокчейн біткойнів, наприклад, містить записи кожного разу, коли хтось надсилав або отримував біткойни. Криптовалюти та технологія блокчейну, яка їх використовує, дають змогу передавати цінності в Інтернеті без посередників, як-от банк або компанія, що видає кредитні картки.

Уявіть собі глобальну, відкриту альтернативу всім фінансовим послугам, якими ви користуєтеся сьогодні, доступну за допомогою смартфону та підключення до Інтернету.

Ось як блокчейн використовується для перевірки та запису транзакцій криптовалют на кшталт Bitcoin або Ethereum.

  • Ви купуєте Bitcoin.
  • Дані транзакцій надсилаються через децентралізовану мережу вузлів Bitcoin.
  • Вузли перевіряють транзакцію.
  • Після затвердження транзакція групується з іншими транзакціями, щоб сформувати блок, який додається ланцюга транзакцій, що постійно зростає.
  • Завершений блок шифрується, а запис транзакції є постійним; його не можна видалити або змінити в блокчейні.

Публічні блокчейни, як той, на котрому базується біткойн, дозволяють будь-якому користувачеві з необхідною комп’ютерною потужністю брати участь у затвердженні та записі транзакцій у блокчейні як вузол.

Не всі блокчейни є публічними. Блокчейни можуть бути розроблені як приватні книги, тому у власника є змога обмежити те, хто може вносити зміни або доповнення до блокчейну. Хоча кількість учасників може бути меншою у приватному блокчейні, він усе ще децентралізований серед тих, хто бере участь. Приватні блокчейни гарантують безпеку будь-яких даних, що зберігаються в базі, використовуючи однакові методи шифрування.

Блокчейни використовуються для вивчення медичних досліджень, підвищення точності записів та у багатьох інших випадках. Вибори за технологією блокчейн були б чеснішими, а ланцюги постачання — більш налагодженими.

Технологія блокчейн цікава і тим, що має багато способів застосування окрім криптовалюти. Ідея безпечного децентралізованого постійного запису інформації викликала інтерес у багатьох галузях і потенційно містить рішення для багатьох питань безпеки, процесів ведення записів і проблем власності на дані, з якими ми стикаємося сьогодні. Технологія блокчейн має потенціал майже в кожній галузі. Адже в усіх галузях є певний тип інформації, якою намагаються обмінюватися дуже безпечним способом. Блокчейни використовуються для вивчення медичних досліджень, підвищення точності медичних записів, оптимізації ланцюгів постачання та у багатьох інших випадках. Вибори за технологією блокчейн можуть стати чеснішими від запису голосування, коли кожен голос не може бути змінений. Компанії могли б вести точніший облік запасів за допомогою блокчейну. Блокчейн може навіть допомогти споживачам приймати більш обґрунтовані рішення про покупку з кращою прозорістю в ланцюгах поставок продуктів. Ця технологія може допомогти постачальникам продуктів харчування ефективніше відстежувати відкликані продукти або дати змогу споживачам уникати  певних товарів.

Майбутнє, що ґрунтується на блокчейні

Блокчейн дає нам технологію для безпечного переміщення інформації й забезпечує майже повну впевненість у достовірності будь-якої інформації, яку ви хочете захистити.

Розглянемо це на прикладі найпоширеніших історій в Мережі про знаменитостей і компанії, які заробляли на цифровій власності, продаючи NFT (незамінні токени).

Оскільки основний запис блокчейну є незмінним, NFT дозволяють продавцям перевірити справжність цифрового активу. Коли ви купуєте NFT, ця транзакція додається до журналу блокчейну та стає підтвердженим записом про право власності. Тим, хто хоче мати можливість перевірити автентичність цифрового твору, блокчейн допомагає оцінити цифрове мистецтво та предмети колекціонування так само, як їхні фізичні аналоги. Теоретично це приводить до того, що творці зберігають цінність через речі, заробляючи гонорари на копіях цифрового мистецтва.

Це пряма демонстрація того, що ви можете мати цифрову економіку з правами цифрової власності. Це дає вам можливість однозначно сказати: «Я володію цією частиною цифрової економіки та контролюю її».

Існують тисячі типів блокчейнів: від тих, на яких базуються Bitcoin, Solana, Near та незліченна кількість інших цифрових валют, до дедалі більшої кількості тих, що не мають нічого спільного із цифровими грошима.

Проте для багатьох технологія блокчейн — загадкова та навіть небезпечна тема. Дехто скептично ставиться до того, що ми будемо використовувати цю технологію в майбутньому. Цей скептицизм, який існує сьогодні, зрозумілий, оскільки ми все ще на дуже ранній стадії розробки та широкого впровадження технології блокчейн.

Для багатьох із нас одним із найвпливовіших випадків використання технології блокчейн може бути захист і безпечна передача особистих даних.

Компанії та уряди в усьому світі продовжують тестувати та впроваджувати технологію блокчейн. У майбутньому ми досягнемо моменту, коли державна валюта базуватиметься на блокчейні або медичні записи будуть перетворені на блокчейн. Можливо, це станеться не скоро, але однозначно відбудеться.

Тим часом ви можете спрацювати на випередження та зробити ставку на потужність блокчейну. Наприклад, додавши у свій фінансовий обіг криптовалюту на основі блокчейну, хоча це не єдиний спосіб зробити інвестицію в цю технологію. Головне — почати з інвестиції в себе й отримати необхідні знання у цій сфері, за якою майбутнє.

 

Приєднуйтеся до нашого каналу в Telegram, щоб дізнатися ще більше.

 

Контент рубрики має інформативно-освітній характер і не надає рекомендацій щодо можливих вкладень коштів.

Реклама

Популярні матеріали

10 фільмів, які варто передивитися цієї осені


Одна сумка, яку полюбили всі модниці цієї осені


Що, як і коли їсти для схуднення без дієти?


Читайте також
Популярні матеріали