Смачний рецепт шпундри (тушкованого м’яса з буряками)

Готуємо українську страву з food-блогеркою Оленою Сагун

Минулої суботи я писала, що вирішила повернутися до рецептів і приділити більше уваги стравам нашої країни. Сьогодні буде цікава і проста страва — шпундра. Приготувала її, бо вдома лежали без діла буряки. Назва страви для мене звучить дещо кумедно, тим не менш, якщо погуглите, то знайдете, що страва давня і шанована (і в літературі увічнена). Щодо походження і розповсюдження — я знаходила інформацію, що шпундру готують на Полтавщині, Сумщині, у західних областях також. Можливо, й не тільки там.

Отже, що ж то за шпундра така? Це м’ясо, яке тушкують з буряками у буряковому квасі. Нехай вас не лякає квас, з ним розберемося. Щодо видів м’яса — в оригінальному рецепті це свинина. Я їм свинину, але не фанатію. Отже, я вирішила приготувати шпундру з телятиною (не з яловичиною, бо вона зазвичай жорсткіша за телятину). Я брала телячу лопатку, страва вдалася. Також, думаю, що шпундру можна зробити з курятиною чи індичкою. Я завжди за експерименти.

Тепер про буряковий квас. Не знаю, де його шукати, а робити я його точно не буду. Замість нього в сучасних рецептах я зустрічала оцет, розбавлений водою, також зустрічала лимонний сік, навіть вино. Я вирішила використати вино, але якщо не хочете, беріть лимонний сік. Щодо оцту, тут радити нічого не буду, бо я дуже не люблю його запах (хоча, можна, наприклад, спробувати винний оцет, якщо захочете). Отже, до справи.

Інгредієнти:

– 500-600 г м‘яса для тушкування. В автентичному рецепті це свинина (наприклад, лопатка, ошийок, чи м‘ясисті ребра), в моєму випадку це телятина (я взяла лопатку). Також можна поекспериментувати з курятиною чи індичкою.

– 4 середні буряки

– 1 велика цибулина

– 2 зубці часнику

– 125 мл білого сухого вина (якщо не хочете, можете взяти сік половини середнього лимона)

– сіль та перець за смаком

– за бажанням – дві гілочки свіжого розмарину або пара дрібок сухого (це не автентично, але мені дуже хотілося)

– трохи олії

– вода у такій кількості, щоб покрила всі інгредієнти під час тушкування

– окремо для згущення юшки — 2 ст.л. води кімнатної температури + 1 ст.л. без гірки борошна

Спосіб приготування:

Все дуже просто. Нарізаємо м‘ясо невеликими шматками, натираємо шматки сіллю та перцем. Буряки чистимо, ріжемо скибочками, як яблука (я розрізала кожен буряк на 4 частини, а потім кожну четвертинку порізала навпіл). Цибулю ріжемо кільцями, часник подрібнюємо.

Розігріваємо пательню на великому вогні, наливаємо олію, обсмажуємо м‘ясо з усіх боків до золотавої скоринки (якщо у вас, як у мене, маленька пательня, то краще смажити м’ясо двома порціями, щоб кожен шматочок обсмажився). В кінці смаження зменшуємо вогонь, додаємо до м’яса на пательні цибулю та часник, трохи обсмажуємо їх до легкої золотавості.

Далі перекладаємо м‘ясо разом з цибулею та часником у каструлю, додаємо буряки, розмарин, наливаємо вино (або лимонний сік) і заливаємо все водою так, щоб вона покрила всі інгредієнти. Тушкуємо на мінімальному вогні до м‘якості м‘яса. Нагадаю, в мене теляча лопатка, я тушкувала приблизно півтори години. Але ви пробуйте м’ясо виделкою, куштуйте, може доведеться тримати на плиті довше. Свинину можна також тушкувати годину-півтори (куштуйте). Курятина чи індичка будуть готуватися швидше, то ж дивіться по ситуації та по готовності буряків.

Якщо рідина сильно викіпатиме в процесі, можна підливати води. Коли м‘ясо буде готове, доводимо до смаку – солимо, перчимо. А ще варто трохи загустити юшку, в якій тушкується м‘ясо та буряки. Для цього наливаємо в склянку 2 ст.л. води, додаємо ложку борошна, добре перемішуємо і виливаємо в каструлю. Перемішуємо страву, даємо покипіти пару хвилин і знімаємо з вогню. Можна, звичайно, просто насипати борошно в каструлю, але можуть з‘ястися грудочки, тож я розмішую борошно у воді окремо.

Подавати шпундру можна з картоплею (мені дуже смакує з пюре), а можна їсти й просто так.


Реклама

Популярні матеріали

Які босоніжки нам потрібні цієї весни


Сучасний погляд на українські традиції: чому варто відвідати...


Модні новинки від українських брендів


Читайте також
Популярні матеріали