Сьогодні всі батьки України опинилися в суперскладній ситуації: окрім порятунку життя, їм також потрібно подбати про ментальне здоров’я своєї дитини. Ситуацій, у разі яких малюк отримує гігантські дози головного гормону стресу — кортизолу, десятки: розлука з рідними людьми, необхідність покинути свій дім, прощання з усіма звичними речами, звуки ракет і вибухів, що летять, спостереження за чужим горем і стражданнями. Мама двох дівчаток, екоактивістка, засновниця компанії Glossary Organic Products і екофонду Glossary Foundation Анастасія Цибуляк пропонує 15 ідей, які допоможуть заспокоїти дитину у надскладні воєнні часи.
Instagram: @econastya_
1. Перше правило — забезпечити дитині режим сну та харчування.
2. Разом займатися спортом. Наприклад, я з дітьми роблю гімнастику. Виберіть найбільш комфортну та доречну активність для тієї локації, де ви зараз перебуваєте.
3. Малюю з доньками та читаю їм книжки.
4. Обіймаємось і розповідаємо історії один одному.
5. Разом граємо.
6. Виходимо на прогулянки.
7. Я активно залучаю їх до домашніх обов’язків: випрати речі, застелити ліжко, сходити до магазину по продукти.
8. Максимально дозволяти дітям спілкуватися — дзвонити бабусі та дідусеві, братові, тітці, будь-яким рідним, друзям та знайомим. Це важливо, щоб вони відчували нормальне життя. Це не їхня війна.
Instagram: @econastya_
9. Роблю дітям масаж, у ході якого вони самі підказують, які точки промасувати. Як правило, це пальці рук та стопи.
10. Мріємо про те, чим займатимемося влітку та восени. Обговорюємо, як повернемося до Києва, ходитимемо на ринок/їздитимемо на ферму, купуватимемо кейл та інші овочі.
11. Вислуховую уважно всі їхні думки про війну і про те, що відбувається, і даю відповіді/пояснюю, відповідно до віку, не перевантажуючи дитячу психіку! Я часто розповідаю про нашу сильну армію, яка нас захищає щодня. Чим би я не займалася, я відволікаюся, щоб вислухати дітей і спокійно, дивлячись їм у вічі, відповісти.
12. Я організувала для дітей навчання онлайн .
13. Найголовніше: я чесно їм говорю про ті емоції, які сама переживаю. У цей складний період я цілую і обіймаю їх максимально, а також постійно говорю, як сильно їх люблю і що все роблю заради них!
14. Ніколи не брешіть дітям, особливо зараз. Якщо ви брешете, вони зчитують це як «щось не так», і тривога посилюється в десятки разів. Діти мають бути в курсі: мама почувається спокійно і робить усе, щоб вони були у безпеці. Якщо є можливість, попросіть тата надсилати дітям голосові або відеоповідомлення. Це дуже підтримує малюків.
15. Нехай діти допомагають одне одному. Наприклад, моя старша донька дбає про молодшу.