9 найважливіших продуктів для жіночого здоров'я

Незамінна їжа для репродуктивної функції, молодості та гормонального балансу

Відома українська акушерка-гінекологиня Людмила Шупенюк назвала продукти, які варто включити до щоденного раціону кожної дівчини. 

Харчування як жінки, так і чоловіка має бути адекватним, тобто збалансованим — з достатньою кількістю білків, жирів, вуглеводів і вітамінів. Але я хотіла б виокремити сімейства продуктів із мого особистого списку найкорисніших і найголовніших для жіночого здоров`я. Безумовно, у кожного може бути свій список, але цей я складала роками: ці продукти входять до мого раціону, і їхня корисність доведена медичними дослідженнями. 

9 найважливіших продуктів для жіночого здоров`я

Капуста

Я говорю не тільки про броколі, як про наймоднішу, а і про будь-який вид цього овочу. Наприклад, цвітна капуста, звичайна білокачанна, брюссельська. Будь-яка капуста, навіть квашена, сама по собі дуже корисна. Чому цей продукт такий важливий для жінок? У капусті величезна кількість вітамінів і мікроелементів: заліза, магнію, калію та інших потрібних для нормальної побудови клітин. Також у ній містяться речовини, які допомагають жіночому організму, скажімо так, переводити неправильні естрогенні гормони на правильні. Або, радше, допомагають блокувати перехід правильних гормонів у неправильні. Саме на основі екстрактів капусти створюють препарати та біологічно активні добавки для профілактики онкопатологій молочних залоз і матки. 

Ягоди

Усі знають, що фрукти і ягоди корисні. Але, якщо ми говоримо про особливості для жіночого організму, я б відзначила журавлину, обліпиху, чорниці, малину і смородину. Вони мають речовини, які за своїм впливом дуже схожі на деякі антибіотики. Тобто відрізняються відмінною протимікробною дією. Наприклад, більшість препаратів для лікування захворювання нирок і сечового міхура зроблені на основі екстрактів журавлини. Щоб зберігати нормальний стан мікрофлори в сечостатевій системі, варто вживати чорні та червоні ягоди в достатній кількості.

Риба

Риба — це омега-кислоти, жиророзчинні вітаміни, вітаміни D і Е, які потрібні для засвоєння кальцію в крові, здоров`я шкіри, судин, збереження молодості, відмінної роботи кишківника. Бажано вживати рибу достатньо жирну і ту, яка не їла антибіотики та гормони. Ось чому треба намагатися купувати не вирощену в господарствах, а виловлену в чистих водах — це не примха, а правило збереження здоров`я. Ідеальна риба — невеликих розмірів, яка не встигла ще акумулювати в собі солі важких металів.

Яйця

Яйце, як і ікра, — це, по суті, яйцеклітина. А як відомо, в них міститься найбільш збалансований склад вітамінів і мікроелементів для того, щоб у них успішно розвивалося життя. Обов`язково включіть яйця у свій раціон. Важливо їсти не зварене круто, а таке, щоб жовток у ньому залишався сирим. 

Сир і кисломолочні продукти

Сир, натуральні йогурти та кефір містять живі бактерії, які цілюще діють на травлення, роботу кишківника і сприяють нормалізації мікрофлори. Крім того, це правильні жири. Я не прихильниця виключення жирів з харчових продуктів, особливо в юному та літньому віці. Корисні жири (в яйцях, домашньому сирі, авокадо) — це будівельний матеріал, з якого синтезуються статеві гормони. Тому пам`ятайте: їсти знежирену їжу вкрай шкідливо.

Рослинні олії

Рослинні олії багаті на так звані вітаміни краси, які вкрай корисні для яєчників, стану шкіри, слизових оболонок, блиску в очах і якості волосся. Олії мають бути нерафінованими, тобто натуральними. Серед тих, які найдовше зберігаються без рафінування, фаворитом є оливкова олія. Чудово допомагають організму очищати судини та синтезувати правильний добрий холестерин також лляна та соняшникова олії без рафінації. Якщо запитати в іспанців, завдяки чому їхня нація славиться тривалістю життя, то почуєте відповідь: оливки, оливкова олія, апельсини та сонце. І ця формула цілком реальна.

Усі види горіхів

Будь-які горіхи — оптимальний і корисний продукт, яким можна перекусити. Вони насичують організм усім необхідним, містять правильні жири, легкі білки та багаті вітамінами. 

Зелень

Шпинат, кріп, петрушка, селера і взагалі всі трави, які в нас ростуть, дуже корисні. Це стимулятори нормального вироблення ферментів, які багаті на фолієву кислоту, залізо та всі необхідні мікроелементи. Найкорисніша зелень — та, яку ви зірвали з грядки, помили й одразу з`їли, а не та, що була заморожена, довго готувалася або зберігалася.

Чорний шоколад

Шматочок чорного шоколаду дозволяється практично всіма дієтами, а ще він стимулює вироблення серотоніну — гормону щастя. До слова, такі властивості притаманні ще й твердому сиру. Однак шоколад до того ж і хороший жовчогінний продукт, а також він стимулює роботу кишківника. Але не забувайте — в усьому потрібно знати міру. 


Реклама

Популярні матеріали

Українська кухня: веганські рецепти на сніданок, обід і вечерю...


Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Національна спадщина: 5 забутих страв української кухні


Читайте також
Популярні матеріали