Робимо ноги: чи можна займатися спортом при хронічній венозній недостатності


Які спортивні навантаження допустимі при ХВН, а яких краще уникати


Здавалося б, шлях до ідеальної фігури нарешті прокладено: придбано кросівки і абонемент до спортзалу. Проте є одне «але»: ваші ноги посилають тривожні сигнали (швидка стомлюваність, відчуття важкості, біль та набряки). Якщо є підозри щодо хронічної венозної недостатності, варто звернутись за допомогою до лікаря-флеболога. Можливо, вам не доведеться скасовувати заняття з тренером, тож не поспішайте. Попри стереотипні судження, у більшості випадків спорт при ранніх симптомах ХВН не протипоказаний. Однак є декілька нюансів.

Не з тієї ноги

Чи можна займатися спортом при розширенні вен

Більшість тренерів переконані: не слід тренувати виключно ноги як щось окреме і їхній стан повністю відповідає загальному стану всього організму. Тому потрібно в комплексі тренувати все тіло і рівномірно розподіляти навантаження на всі його частини.
Займатися спортом при венозному розширенні у багатьох випадках дозволяється, бо тренування запускають низку відновлювальних процесів у всьому організмі. Важливо пам’ятати, що кровоносні судини прокачують кров не тільки завдяки серцю, а й за допомогою м’язів, що оточують судини. Тому якщо ви хочете, щоб вони добре і довго працювали, їх теж треба тренувати. Обирайте той вид спорту, який активно підвищуватиме кровообіг, викличе адаптацію, зміцнить імунітет і покращить ваш зовнішній вигляд. Заняття в тренажерному залі можуть стати хорошим рішенням.
Займатися краще з тренером, який правильно підбере навантаження відповідно до рекомендацій лікаря, коригуватиме весь тренувальний процес і стежитиме за періодизацією.
Тренуватися щодня не варто, організму потрібно давати час на відновлення. Однак правильно підібраний комплекс вправ, який стане для вас звичним, позитивно відобразиться на загальному самопочутті.

Не відчуваючи ніг

Які види спорту підходять, а яких краще уникати при ХВН

Оскільки надмірні навантаження при ХВН протипоказані, важка атлетика, стрибки у воду, теніс та степ-аеробіка — не найкращий варіант. При венозній недостатності більш ефективними стануть:
Скандинавська хода (хода у бадьорому ритмі викликає скорочення м’язів і прискорює рух крові судинами).
Плавання чи аквааеробіка (така фізична активність не створює надмірних навантажень на хребет і ноги, при цьому задіяні всі групи м’язів. До того ж вода масажує та знімає втому).
Лижі (намагайтеся робити не більше чотирьох кроків в секунду, цього помірного темпу буде достатньо, щоб ви почувалися комфортно. Чим швидший ваш темп — тим швидше рухається кров).
Велосипед (заняття велоспортом допомагають усунути застійні явища в нижніх кінцівках: ноги рухаються в певному ритмі, що покращує кровообіг і зміцнює стінки сосудів).
Йога та пілатес (найпростіші вправи «Берізка» чи «Плуг» відмінно покращують відтік венозної крові з нижніх кінцівок за умови, що ви виконуєте їх не кілька секунд, а хоча би 3-5 хвилин).

Робимо ноги

Вправи на зміцнення ніг

У домашніх умовах можна виконувати будь-який комплекс вправ, в якому буде активна робота литкових м’язів. Наприклад, підйом на носках стоячи. Виконується до пекучого болю, відповідно до рівня тренованості.
Найпростіші і найбільш дієві вправи проти ХВН — «Ножиці» та «Велосипед». Кожну слід виконувати впродовж 4-7 хвилин. У процесі махів ногами, лежачи на боці у горизонтальному положенні, рівномірно розподіляється навантаження і усуваються застої. Із метою зміцнення судин та м’язів, також можна виконувати випади та присідання.

Підняти на ноги

Масаж при ХВН: за чи проти

Існує міф, що ХВН і масаж — речі несумісні. На противагу цьому побутує твердження, що оздоровчий масаж є необхідним елементом комплексного лікування цієї проблеми.
Масаж покращує циркуляцію крові, відновлює живлення тканин, зміцнює тонус м’язів, допомагає клапанам вен виконувати свою функцію — смикатися і протидiяти зворотному відтоку крові.
Однак слід пам’ятати: перед візитом до масажиста слід проконсультуватися з лікарем-флебологом. Також не варто забувати, що методи масажу залежать від стадії і локалізації уражень вен при ХВН.
Процедуру варто починати з легкого вібраційного масажу і повітряно-компресійного впливу, поступово нарощуючи його інтенсивність. Вони знімають втому не тільки з ніг, а і з усього організму, мають знеболювальну протизапальну дію.

Ноги в руки

Профілактика хронічної венозної недостатності

Не слід думати, що проблема з венами стосується тільки ніг, це може бути сигнал про погіршення загального стану судин. ХВН може дістатися «в спадок» або ж стати відлунням сидячого способу життя. Аби не довелося вдаватися до радикального методу лікування ХВН (хірургічне втручання), поставтеся з усією серйозністю до консервативних методів. Стежте за власною вагою, перегляньте свій раціон і загальну активність. До профілактики венозної недостатності краще підходити комплексно:
Контрастний душ звужує судини і знімає набряки.
Прогулянка босоніж по піску і траві тонізує весь організм.
Продукти з антиоксидантами запобігають появі вільних радикалів, які можуть пошкодити судинну сітку.
Достатня кількість води (щонайменше 1,5 л на день) запобігає формуванню тромбів.
Зручне взуття, ортопедичні устілки та компресійний трикотаж зменшують застої крові.
Флеботоніки мають протинабряковий ефект, можуть покращити мікроциркуляцію та зняти втому. Однак перед застосуванням таких препаратів обов'язково проконсультуйтеся з лікарем.
Влітку ХВН може загостритися, тому що спека «розширює» судини. Тож заплющувати очі на цю проблему не варто і затягувати з візитом до лікаря теж. Чим швидше – тим краще.

Інформаційний матеріал підготовлений редакцією. Інформація про знак для товарів і послуг Teva (Тева) на правах спонсорства. За детальною інформацією звертайтеся до спонсора ТОВ "Тева Україна" за адресою: 01042, Київ, проспект П.Тичини, 1в, 9 пов., +380 44 594 70 80. TRVZ-UA-00066
Термін дії матерілу: 30.06.2020