Михайло Грушевський: усе, що ви маєте про нього знати

Цікаві факти про видатного діяча

Цього дня 157 років тому народився видатний український історик, громадський і політичний діяч, голова Української Центральної Ради та автор праць «Історія України-Руси» та «Нарис історії українського народу».

«Не чіпатися того, що ділить і роз’єднує поодинокі частини української землі, а пильнувати того, що лучить і єднає їх до купи, і се зміцнювати і розвивати мусимо... Єднатися, концентруватися, а не ділитися, не розбігатися — се повинно бути у всім нашим гаслом», — писав видатний український діяч.

Сьогодні ми зібрали для вас факти про Михайла Грушевського, які доводять його велич і значення для історії України.

Михайло Грушевський

1. У юнацькі роки Михайло вирішив піти стопами діда — володаря двох орденів Святої Анни та ордену святого рівноапостольського Володимира. З 1880 року Грушевський навчався у Тифліській гімназії, а згодом вступив до Університету святого Володимира, де працював під керівництвом Володимира Антоновича. Саме там він написав свою працю «История Киевской земли от смерти Ярослава до конца XIV века».

2. У 1898-1913 роках Михайло Грушевський очолював Наукове товариство імені Тараса Шевченка та редагував його «Записки». У 1899 році він також став одним із засновників Української Національно-Демократичної партії.

Михайло Грушевський

3. Перша світова війна застала Михайла Грушевського у Карпатах. Історик вирушив до Києва, де його заарештували за австрофільство, шпигунство та причетність до створення Легіону Українських січових стрільців і відправили на заслання до Симбірська. Згодом отримав дозвіл переїхати до Казані та займатися науковою роботою.

4. У березні 1917 року Михайла Грушевського було заочно обрано головою Української Центральної Ради, і він приїхав до Києва. Вже у червні УЦР проголосила I Універсал, який засвідчив прагнення українців до створення власної держави: «Однині самі будемо творити наше життя».

Михайло Грушевський

5. Наступ більшовиків на Київ змусив Михайла Грушевського разом з урядом УНР покинути столицю. У цей час загарбники цілеспрямовано знищили маєток Грушевських, розстрілявши його запальними снарядами. Очільник операції Михайло Муравйов згадував, що будинок палав протягом трьох днів.

У квітні 1918 року російський офіцер скоїв замах на самого Михайла Грушевського, він поранив його дружину Марію.

Михайло Грушевський

6. Після захоплення Києва більшовиками Михайло Грушевський емігрував до Праги, де займався публіцистичною та науковою діяльністю.

7. Згодом Михайлу вдалося повернутися до Києва, де він працював професором історії в Київському державному університеті та був керівником історико-філологічного відділу Всеукраїнської академії наук.

8. Михайло Грушевський є рекордсменом серед українських істориків за кількістю праць — він написав понад 2000 робіт, серед яких 10-томна монографія «Історія України-Руси».

Михайло Грушевський

9. Михайлові Грушевському ми завдячуємо спростуванням міфу про спільну з Росією історію. Він обґрунтував, що Україна є спадкоємицею України-Русі. Власне цей термін також запровадив саме він.

10. У 1931 році Михайло був змушений переїхати до Росії, де захворів на карбункул. Помер видатний український діяч у 1934 році від зараження крові через 3 дні після операції.


Реклама

Популярні матеріали

Чай з кульбаби: корисні властивості, правила приймання та...


Національна спадщина: 5 забутих страв української кухні


Сміливість та романтичні почуття в новій колекції IVA NEROLLI...


Читайте також
Популярні матеріали