Традиційна австрійська кухня: спробувати й закохатися


Легендарний віденський шніцель та ароматний хрусткий струдель — найбільш відомі страви австрійської кухні. Розповідаємо, як формувалася національна кухня Австрії та що ще скуштувати в цій неймовірно смачній країні, щоб пізнати її ближче та закохатися назавжди.

З чого все починалося


Яка страва спадає на думку першою, коли йдеться про австрійську кухню? Впевнені, що більшість назве віденський шніцель. Ви, мабуть, здивуєтеся, однак насправді цей спосіб приготування телятини багато років тому був запозичений у міланських кухарів. Вже пізніше австрійці вдосконалили рецепт — рослинну олію замінили вершковим маслом, а також додали борошно. Ці, на перший погляд, незначні зміни створили новий несподіваний смак, завдяки якому у шніцель закохався весь світ. Місцеві кухарі завдяки творчому переосмисленню перетворили страву на одну з головних гастрономічних родзинок країни.

Те саме можна сказати про безліч інших традиційних австрійських страв, які були запозичені у країн-сусідок і тих, чиї території входили до складу Австро-Угорської імперії: Словенії, Угорщини, Румунії, Італії, Чехії тощо. Повітряні млинці з сиром палачинке, хрусткий та ароматний яблучний струдель, наваристий та неймовірно ситний гуляш, кнедлі, начинені м’ясним фаршем і шкварками, — всі ці страви місцеві кухарі колись адаптували під свій смак і таким чином сформували національну австрійську кухню — таку, якою її знає не одне покоління.

Творче переосмислення


Якщо одні рецепти зазнали незначних змін, то інші з роками змінилися докорінно й стали дійсно австрійськими. Наприклад, легендарний гуляш по-віденськи схожий на однойменну угорську страву лише тим, що до його складу входить паприка. А знамениті млинці палачинке пройшли довгий шлях, перш ніж стати національним австрійським десертом: свою подорож Європою вони почали з Франції, де їх називали крепами (crepe), звідти вони потрапили до Румунії під назвою плацинди (placinta), потім до Угорщини, де стали відомі як палачинти (palacsinta), і зрештою опинилися в Австрії вже як палачинке (palatschinken). Австрійські кухарі подають млинці з абрикосовим варенням та збитими вершками. В ансамблі всі складові створюють незабутній смак, що змушує кожного забути про дієту.

На австрійську кухню значно вплинула кулінарна культура юдаїзму. Вона принесла в Австрію рецепт фаршированої риби, яка з роками трансформувалася тут у заливного коропа (gesulzter karpfen). Сьогодні цю страву можна побачити не лише на традиційних родинних застіллях, а й у меню найкращих закладів країни. Єврейське коріння має ще одна популярна страва австрійської кухні – бойшель (beuschel), рагу з телячого ліверу.

А що зараз?


Сьогодні австрійська кухня активно розвивається. Кухарі вдосконалюють рецептуру традиційних страв відповідно до сучасних трендів, замінюючи висококалорійні продукти більш легкими інгредієнтами. Продовжуючи традиції своїх творчих попередників, вони сміливо експериментують зі звичними смаками і створюють справжні гастрономічні шедеври.

Імена австрійських шеф-кухарів Екарта Вітцігманна, Крістіана Домшіца, Домініка Штольцера, Хайнца Райтбауера, Марка Крайнера, які прославляють національну кухню, повсякчас лунають як на батьківщині, так і по всьому світу. Ресторани, де творять ці зіркові майстри, входять до рейтингів найкращих на планеті та заслужено отримують зірки Мішлен, кухарські ковпаки і пункти Го Мійо (Gault Millau).

А ще весь час приємно дивують своїх гостей. Ви колись куштували карпачо з альпійської яловичини з соусом песто та імбиром? Якщо ні, обов’язково додайте цю страву до свого списку must-try. У ньому також мають бути тирольські кнедлі, ецтальські пончики, карінтійські вареники, рагу бойшель з телячого ліверу та заливний короп. Смачного!

Читайте також