Культгід: події, які варто відвідати у липні 2023-го

Заходи, що варті вашої уваги

Попри активні бойові дії, що продовжуються на фронті, та постійну загрозу ракетних атак, у липні українське культурне життя не збавить своїх обертів: на нас чекають різноманітні кінофестивалі, мистецькі пленери, благодійні події й не тільки. Детальніше про заходи, які варто відвідати у липні 2023-го, розповідає lifestyle-редакторка Юля Николайчук.

Фестиваль «Лінія іспанського кіно»

Де: кінотеатр «Жовтень»

Коли: 6-10 липня

З 6 до 10 липня в у столичному кінотеатрі «Жовтень» відбудеться фестиваль «Лінія іспанського кіно». Фестиваль відкриється стрічкою «Найкращий бос» — найкращою європейською комедією 2022 року за версією Європейської кіноакадемії та володаркою шести нагород від Національної кінопремії Іспанії «Ґоя». Паралельно з відкриттям фестивалю фільм виходить в український прокат. Картина від режисера «Ескобара» Фернандо Леона де Араноа та продюсерів серіалів «Новий папа» і «Молодий папа» розповідає про харизматичного бізнесмена. Напередодні присудження престижної нагороди за досконале ведення бізнесу, він намагається тримати марку турботливого керівника, який невпинно працює задля добробуту співробітників. Головну роль виконує оскароносний Хав’єр Бардем. Також до програми кіноогляду ввійшли драма про стосунки батьків і дітей «Колискова», трагікомедія «Чемпіони», документальна стрічка «Стіни говорять», комедія «Душа команди».

Квитки можна придбати за посиланням.

Виставка невідомих творів Марії Примаченко в Українському домі

Де: Український дім

Коли: 7 липня — 27 серпня

Український дім презентує унікальний проєкт «Марія малює» — 100 невідомих творів Марії Примаченко. На виставці глядачі вперше побачать сто картин легендарної художниці, адже ці твори з приватної колекції київського мистецтвознавця Едуарда Димшица раніше ніколи не виставлялися. Велику частину експозиції становлять роботи, що стали реакцією художниці на пережите: війну, загибель коханого на фронті, окупацію, бої за Київщину та післявоєнні злидні, Чорнобильську трагедію. Поруч зі знайомими нам образами фантастичних істот та квіткових декоративних панно у картинах акцентується тема боротьби добра і зла, в якій добро незмінно перемагає. Після трагедій війни Марія майже на 10 років полишила малювання, але повернулася до нього, бо творчість була її способом існування.

Виставку супроводжуватиме публічна освітня програма, розроблена спеціально для проєкту: лекції, обговорення, майстер-класи.

Чілдрен Кінофест

Де: по всій Україні

Коли: 30 червня — 9 липня

Розпочалася реєстрація на безплатні покази 10-го, ювілейного Чілдрен Кінофесту, який триватиме з 30 червня до 9 липня. Захід відбудеться в кінотеатрах Києва, Львова, Одеси, Дніпра, Полтави, Вінниці, Житомира, Луцька, Хмельницького та Чернігова. Глядачам покажуть новинки анімації з Норвегії та Нідерландів, пригодницьке кіно зі Словенії, Данії та Німеччини, комедію з Іспанії, фентезі з України, класичний фільм Аґнєшки Голланд, добірку найкращих короткометражних стрічок, знятих дітьми, й торішнього переможця Чілдрен Кінофесту. Зареєструватися можна за посиланням.

Долучитися до фестивалю можна також віртуально: в онлайн-кінотеатрі Чілдрен Кінофесту можна буде переглянути добірку фільмів-фіналістів Дитячого кіноконкурсу (буде доступна в усьому світі), спеціальну ювілейну онлайн-програму — добірку фільмів-переможців Чілдрен Кінофесту попередніх років (переможці міжнародного конкурсу будуть доступні лише на території України, а переможці дитячих кіноконкурсів — в усьому світі).

Гастрономічний pop-up від Євгена Клопотенка

Де: Житній ринок

Коли: 8-9 липня

8-9 липня Євген Клопотенко збере фермерів, крафтових виробників та шеф-кухарів на гастрономічному pop-up «Кий. ШЕФ. Хорив» на Житньому ринку. «Наша мета — повернути життя на Житній ринок. Зробити його активним центром гастрономічного та культурного життя столиці. Житній має стати майданчиком з комфортними місцями для українських виробників та фермерів, а також простором з якісною українською їжею», — наголошує Євген Клопотенко.

На гостей події очікують: фермери та крафтові виробники з усієї України; точки з їжею та напоями — як на сучасних європейських ринках; імпровізована гастрономічна сцена, де шефи разом із зірковими гостями влаштують кулінарні батли; освітня зона від української асоціації спільнот міжнародного руху Slow Food.

Квитки можна придбати за посиланням.

Виставка «Передчуття Перемоги» у NAMU

Де: Національний художній музей України

Коли: 6-20 липня

Митці завжди тонко відчувають час та передчувають майбутні події, іноді, здається, навіть передбачають їх, втілюючи свої візії у мистецьких творах. Передчуття перемоги — це стан віри, в якому митці працюють тут і зараз, створюють та програмують майбутні події. Художники Марина Скугарева, Олена Придувалова, Олег Тістол, Олексій Аполлонов, Олександр Сухоліт, Микола Білоус діляться своїми передчуттями й дають нам можливість спостерігати творчий процес, запросивши відвідувачів, співвітчизників і співрозмовників у куточки своїх майстерень, інстальовані в залах музею.

Виставка «Передчуття Перемоги» відбувається в рамках благодійної ініціативи «Перемога Гідності», що об’єднує бізнес і мистецтво з метою благодійності. В рамках проєкту було створено лімітовану мистецьку колекцію шампанського Victoire de la Dignité, кошти з продажу якої будуть спрямовані на потреби Головного військового клінічного госпіталю.

Мистецький пленер «Культурна мозаїка»

Де: галерея мистецтв «Лавра»

Коли: 8 липня

В галереї мистецтв «Лавра» за підтримки ЄС відбудеться мистецький пленер «Культурна мозаїка». Це ключовий публічний захід комунікаційної кампанії «Разом творимо. Разом зберігаємо», яка інформує українців про підтримку Європейським Союзом української культури та мистецтва під час повномасштабної війни. Разом з військовою, фінансовою, гуманітарною допомогою, ЄС надає життєво важливу допомогу українській культурі: завдяки їй було убезпечено, евакуйовано, збережено колекції музеїв, пришвидшено оцифрування експонатів та архітектурних пам’яток, що опинилися під загрозою знищення або викрадення через широкомасштабну російську війну.

Захід об’єднає митців, громадський сектор, креативні індустрії, волонтерів, які за підтримки ЄС створюють нові твори й колаборації, спрямовані на розвиток і збереження української культурної спадщини та на презентацію національних надбань у світі, який заново відкриває для себе українську культуру, стійку та сильну і в часи війни.

Вхід вільний. Детальніше з програмою заходу можна ознайомитися за посиланням.

Липневий «Стадіон культури»

Команда «Стадіону культури» анонсувала наступні дати події, яка відбудеться 8-9 липня. «Стадіон культури» — це соціально-культурна ініціатива, яка об’єднує креативні індустрії, просвітницькі проєкти та благодійні фонди у форматі фестивалю.

На події виступить гурт TVORCHI, який здивує усіх. У перший день заходу на сцені також можна буде побачити TikTok-відкриття українського шоубізу Brykulets та гурт Nazva — виконавців хіта «Сіґеле-міґеле». Хедлайнерами другого дня стануть музичний інді-фольк-дует Tember Blanche, київський гурт Ziferblat та інші. В лекторії будуть говорити про кіно, тактичну медицину й інші важливі й цікаві теми. До заходу доєднаються й благодійні фонди, такі як «603.7», Helper, Poryad, соціальний проєкт «Ми однієї крові» та інші. Придбати квитки можна за посиланням.

Також скоро в діджитал-форматі буде розіграна унікальна та масштабна картина від благодійного фонду «603.7». Авторкою картини є київська художниця ELIS. Головна ідея лота — зобразити ідею події, тобто «Стадіон культури», який об’єднує мистецтво, благодійність і спільноту. Також на картині будуть підписи хедлайнерів першого та другого івентів, а всі отримані кошти підуть на благодійність.

Виставка, присвячена історико-культурній спадщині Експоцентру

Де: ВДНГ

Коли: з 6 липня

6 липня ВДНГ святкує свій 65-й день народження. З нагоди цього ювілею на центральній алеї розмістять експозицію, присвячену темі пам’яті. Вона порушує питання щодо збереження архітектурного надбання та мистецької спадщини тоталітарної епохи.

Експозиція включає кілька живописів і колажів, зроблених на основі архівних фотографій Експоцентру. Авторка картин, художниця Каріна Синиця, звертається до сучасності через живопис, водночас використовуючи архівні знімки ВДНГ у колажах. Робота з архівними матеріалами ВДНГ велася поступово з використанням фланерських практик. Зокрема, частина картин сфокусована на специфіці оздоблення павільйонів і на народних мотивах, які, попри радянську цензуру, зафіксували в декоративних рельєфах українські митці багато років тому.

Подивитися виставку можна з 6 липня на площі біля центрального фонтану ВДНГ. Вхід вільний.

Тиждень українського кіно просто неба

Де: UNIT.City

Коли: 3-9 липня

Інноваційний парк UNIT.City разом з FILM.UA проведуть безплатний показ українського кіно просто неба. Для перегляду облаштовано open air локацію та обрано 7 сучасних кінострічок, які будуть демонструвати щовечора о 18:00. Серед них: «Мирний-21», «Викрадена принцеса: Руслан і Людмила», «Найкращі вихідні», «Я працюю на цвинтарі», «Щедрик», «Памфір» та «Історії українського ІТ». Після показу деяких фільмів глядачі матимуть змогу поспілкуватися з акторами, продюсерами та режисерами.

Вхід на кіносеанси вільний, реєстрація — за посиланням.

Виставковий проєкт від студентів НАОМА «Рани міст»

Де: Національний музей «Київська картинна галерея»

Коли: 7 липня — 6 серпня

7 липня о 17:00 у Національному музеї «Київська картинна галерея» відбудеться відкриття актуального виставкового проєкту від студентів НАОМА «Рани міст». Осмислення трагічного сьогодення через призму руйнівного впливу війни на міста — ідейна основа усіх робіт учасників виставки.

Місто є цілісним організмом, а отже руйнування чи втрата будь-якої частини незворотно змінюють його вигляд, залишаючи глибокі шрами, що завжди нагадуватимуть про минуле… Кожен художник по-своєму відображає тему пораненого міста у своїх творах, занурюючи нас у вир емоцій і переживань, пов`язаних зі знищенням того, що ми називаємо своїм домом. Руйнівні наслідки війни документують автори Орест Гірний, Максим Малильо, Анатолій Погорілий, Роман Дорчинець, Єлизавета Державицька.

POP-UP з українськими дизайнерами

Де: SMARTASS на Жилянській

Коли: 5-6 липня

Платформа для продажу українських брендів за кордоном SPADOKOFCULTURE запустила серію івентів POP-UP. 5 липня стартує другий POP-UP у SMARTASS на Жилянській в Києві з українськими дизайнерами. На гостей чекають літні колекції від українських брендів, серед яких Vika Adamskaya, U-R-SO та VISH, холодні коктейлі, жива музика та DJ-set.

Новий благодійний івент від VERTUHA

Де: CLOSER

Коли: 8 липня

Цієї суботи, 8 липня, коли, згідно з повір’ям, русалки починають водити хороводи, команда VERTUHA організовує івент у клубі CLOSER. У музичній програмі заявлені 4 артисти, серед яких резиденти формації VERTUHA та київських вечірок під назвою REGULAR DISCO: Kadiristy (regular disco), Katia Stieber (regular disco), Seba Korecky та Alinikus. Вечірка охопить танцмайданчик Лісного причалу, сцену Garden та Лада-сад, де можна буде взяти участь у майстер-класі з плетіння вінків та помалювати.

Кожна вечірка має благодійний напрям. Зібрані кошти підуть на дрон для Зведеної Тактичної Групи «Адам» у рамках збору від Roman Pashkovskiy. Придбати квитки можна за посиланням.

Дводенне благодійне свято літа від Лютня та Squat 17b

Де: Squat 17b

Коли: 22-23 липня

22-23 липня команда Лютня разом із київським простором Squat 17b проведуть дводенний благодійний ART WKND. Це творча колаборація заради благодійної мети — збору на бус для медиків 3-ї штурмової бригади. Запит на збір команди отримали від Жіночого ветеранського руху Veteranka.

Концепція заходу центрується навколо великого чистого полотна, яке за донат може розмалювати будь-хто. У фіналі ж події полотно розділять і кожен з відвідувачів чи відвідувачок зможе забрати його частину на памʼять. Крім центральної ідеї з полотном на заході відбуватимуться виступи музикантів, виставка в приміщенні Squat 17b, показ інсталяцій, перфоманси, скетч-клуб, благодійний маркет, лекція про сприйняття старовинної культури, квітковий майстер-клас та навіть корнер із кастомізацією одягу.

Концерти в Kureni

Де: Kureni

Коли: 7, 8, 9, 15, 23 липня

Kureni знову запрошують гостей відвідати затишний простір на схилах Дніпра.

7 липня, 16:00 — 23:00

BEssARION x ETERNITY x ALEX P

Артисти нової хвилі, які органічно вписуються в сучасні музичні і життєві тренди. Вхід вільний. Донат на користь ЗСУ залишається на розсуд відвідувачів.

8 липня, 16:00 — 23:00

OWARD [Fr] x WESTBOY x JORDEE

OWARD — французький діджей і продюсер, який виступав у багатьох паризьких клубах. Уклавши контракти з багатьма лейблами, в Куренях він представить новий реліз для українського лейбла Never Be Normal. Також свої сети готують українські діджеї WESTBOY та JORDEE. Придбати квитки можна за посиланням.

9 липня, 16:00 — 23:00

АКВА ВІТА (live) x SEBA KORECKY x KSENIYA PALFY

Аква Віта — найпопулярніший танцювальний гурт кінця 90-х, вихідці фестивалю «Червона рута» та «Території А», дадуть благодійний виступ в Куренях. Подію гармонійно масштабують SEBA KORECKY, та KSENIYA PALFY, звучання яких також є захопливою подорожжю по музичних епохах. Вхід вільний. Донат на користь ЗСУ залишається на розсуд відвідувачів.

15 липня, 16:00 — 23:00

dOP (Fr)

Окрім релізів на Circus Company, Eklo, Supplement Facts і Watergate, глобальна репутація dOP, безсумнівно, пов’язана з їхніми живими виступами. Тепер вони продовжують розвивати свою майстерність, використовуючи більше аналогового обладнання у своїх живих виступах, що, своєю чергою, повертається до їхньої студійної роботи. Квитки можна придбати за посиланням.

23 липня, 19:00 — 23:00

Олег Скрипка (UA)

Благодійний концерт амбасадора української культури з найкращими хітами гурту «Воплі Відоплясова» та етнохаус dj set від Mamay після концерту! Славні пісні від потужного року до щемких ліричних балад, від мелодійного етносу до патріотичних військових гімнів. Квитки можна придбати за посиланням.

Виставка «КАТАРСИС 0.1»

Де: Avangarden Gallery. food&wine

Коли: 13 липня

13 липня у Києві відкривається мультимедійна виставка «КАТАРСИС 0.1» українського художника CHIZZ Roman. Серед бурхливих подій повномасштабної війни в Україні розгортається історія про те, як незліченна кількість українців, нестримних та рішучіх, заново вдихають життя в багатовікові традиції своїх предків та запалюють мерехтливе полум’я своєї культурної спадщини. У виставці «КАТАРСИС 0.1» Chizz Roman осмислює та втілює у творах візуальну мову, в якій поєднано історичну та сучасну мову «кодування». Кожен твір слугує катарсисом, відчуттям виходу накопичених емоцій та каналом для внутрішнього осмислення та рефлексії.

Це дослідження особистої філософії Chizz Roman та його зв`язку з батьківщиною, місцем народження та культурною спадщиною. Так самоідентифікація одного художника накладається на досвід кожного українця через власну боротьбу на тлі трагедій війни.

День вільного відвідування та «Мистецький четвер» в Арсеналі

Де: Мистецький Арсенал

Коли: 13 липня

13 липня Мистецький Арсенал запрошує відвідувачів та відвідувачок безкоштовно завітати на виставку сучасного українського мистецтва «Форми присутності», долучитися до безплатних екскурсій, а також «Мистецького четверга», що традиційно відбувається у форматі камерної зустрічі повільного і свідомого споглядання робіт. Виставка буде відкрита з 12:00 до 20:00. Дізнатися більше про концепцію, авторів та авторок, побудову експозиції виставкового проєкту «Форми присутності» можна буде під час екскурсій о 14:00 та о 17:00.

А вже о 18:00 відбудеться «Мистецький четвер». На заході говоритимуть про образи, які яскраво втілено в роботах художниці Каріни Синиці з виставки «Форми присутності». Вхід на «Мистецький четвер» вільний.

Виставка Ярослава Деркача «Гопак»

Де: галерея ЦЕХ

Коли: до 9 вересня

У київській галереї ЦЕХ відкрилася персональна виставка художника Ярослава Деркача. Серія «Гопак» представляє 15 об’єктів з металу, що символізують традиційні поняття української культури. Козак, трембіта, мазанка, шабля, сонях — це тільки деякі з об’єктів-символів, які побачать на виставці глядачі. Утім не варто очікувати звичних зображень: рефлексія автора спрямована на переосмислення народних архетипів і трансформацію їх в абсолютно неочікувані образи, що нашаруванням сенсів спонукатимуть аудиторію до нових прочитань.

«Гопак» стає логічним продовженням звичної практики митця, творчості якого завжди були притаманні проукраїнські наративи, — і ця практика сьогодні як ніколи співзвучна з питаннями культурної ідентичності. Архетипічні поняття — чи то булава і тризуб, чи хата-мазанка або ярило — художник втілює в мінімалістичний спосіб, у легкому чорному металі. На експозиції ці обʼєкти можуть видаватися дивовижно графічними — наче виконані вугіллям на білому папері.

Вхід вільний.


Реклама

Популярні матеріали

Осінній вікенд у Львові: гід найкращими локаціями 


Анджеліна Джолі вперше за три роки вийшла на червону доріжку в...


Чорна п’ятниця: які знижки пропонують українські модні бренди...


Читайте також
Популярні матеріали