Анастасія Дєєва відповідає на 6 ключових питань про рух HeForShe

Ольга Дячук поговорила з національною координаторкою руху HeForShe і дізналась, як стати «агентом змін»

Що таке HeForShe?

HeForShe – рух за солідарність, який об’єднує людей спільною метою – підтримкою гендерної рівності. HeForShe створено не для того, щоб жінка з жінкою розмовляли й намагалися щось довести одна одній. Програма унікальна тим, що агенти змін у русі – чоловіки й хлопці, саме вони виступають свого роду адвокатами, які націлені на підтримку рівності прав і можливостей у суспільстві. Гендерна рівність – це не тільки про жінок, це й про чоловіків, а точніше про те, які права може надавати людині система без огляду на стать. Рух стартував у 2014 році, коли Емму Вотсон було призначено послом доброї волі ООН-Жінки, саме вона запровадила долучення чоловіків до боротьби за рівність прав.

Анастасія Дєєва, Національна консультантка HeForShe

Чому рух в Україні запускається саме тепер?

В Україні поступово зароджуються паростки нового суспільства у всіх сферах життя. І нині ми вже на тому рівні, коли запуск HeForShe є абсолютно логічним і обґрунтованим – пора взяти зобов’язання дійсно підтримувати гендерну рівність. Так протягом 2017-го було здійснено багато прогресивних кроків, які визнає міжнародна спільнота: наприклад, початок діалогу щодо Стамбульської конвенції, також у нас уже не перший рік підписаний і функціонує закон «Про забезпечення рівних прав та можливостей». У Міністерстві внутрішніх справ була імплементована резолюція 1325, що дозволяє побудувати систему, в якій є місце для всіх.

Емма Вотсон, посол доброї волі ООН

Яка різниця між «гендерною рівністю» та «статевою рівністю»?

Міжнародна спільнота бачить розвиток громадянського суспільства в Україні й те, що в нас з’являється  велика кількість нерадикалізованих феміністичних спільнот, бо саме вони простими словами пояснюють, чому для нас важлива рівність прав, пояснюють, що гендерна рівність – це не про біологічну стать (бо в фізичному плані ми завжди будемо різні, тому назва не «статева рівність»). Гендерна рівність – рівність соціальних ролей і можливостей для всіх членів суспільства.

Досвід роботи в МВС допомагає мені в сьогоднішній роботі, бо ця інституція – до реформи Національної поліції – була найбільш закритою, чоловічою та корумпованою державною агенцією. Нам вдалося за рік вивести роль жінки в цій системі на інший рівень. Реформа дозволила рухатися жінці по кар’єрній драбині. Раніше жінка, навіть якщо вона дуже якісно виконувала обов’язки, банально не розуміла, що вона може рости далі в  кар’єрному плані, не було усвідомлення самої можливості. Ніхто жінці не каже бути кар’єристкою, вона може бути тією, ким вона хоче бути – мамою, поліцейською, журналісткою, служити в армії, вона мусить мати всі можливості для цього.

Хто стане першими агентами HeForShe?

Ми готуємо дуже багато сюрпризів щодо учасників руху, в тому числі жінок, але як вже зазначалось, ідея HeForShe спрямована на участь чоловіків у ньому. Персональне вираження чоловіка допоможе не протиставляти жінок і чоловіків, а зрозуміти, що вони є союзниками й партнерами в справі розвитку суспільства. Таких чоловіків багато, наприклад, у сфері мистецтва, де гендерна рівність присутня де-факто й музиканти, художники, архітектори говорять про це своїми колекціями, показами, альбомами. Починаємо з мистецтва, 7 березня ми робимо відкриття й початок art-week кампанії.

Наші перші адвокати – Дмитро Шуров та Лев Шуров (син музиканта, йому зараз 14 років). Вони – чудова модель сучасної родини, де ми бачимо світоглядну цілісність між поколіннями.

Перше, що робить адвокат руху – бере на себе зобов’язання, що він дотримуватиметься гендерної рівності в житті й професійній сфері. Цей статус вимагає від людини відповідальності за свою подальшу діяльність. Адже треба бути гідним звання, якщо ти вже вирішив бути одним із тих, хто робить внесок для покращення клімату гендерної рівності.

Як це працює?

Рух не має зосереджуватися на одній організації, він має розростатися, заохочувати людей. Команда буде постійно збільшуватись, ми розраховуємо на локальні громади, адже в майбутньому рух – децентралізований, у регіонах мають бути свої координатори, справжні лідери.

Якщо людина вносить свої данні в головну базу HeForShe, вона зможе слідкувати за всіма подіями й заходами. Count me in – кнопка, яка відкриває доступ до всього пласту інформації, приєднатись можна в ролі волонтера, партнера, «відповідального» бізнесу. Далі, на прикладі останнього, власник компанії може починати запровадження equal pay (рівної оплати праці), введення недискримінаційних політик: відхід від сексистських проявів у рекламі, кадровій роботі, введення тренінгів із протидії дискримінації.

Джастін Трюдо - один з "адвокатів" HeForShe

Чому важливе поширення ідей HeForShe серед підлітків та молоді?

Навіть якщо люди звідусіль – на білбордах, у Facebook, на телебаченні – бачитимуть напис «HeForShe», це не дасть їм розуміння, що таке гендерна рівність. Тому перше, що ми маємо робити – формувати в людей базові поняття, наприклад, пояснювати різницю між статтю та гендером.

Особливо важливим є поширення загальних знань серед молоді. У школі вплив руху HeForShe є необхідним, адже на першому плані тут – питання формування свідомості. Проблема дискримінації в школі існує, тому рух тут має запроваджуватися через різні напрямки (є спеціальні посібники для пояснення підліткам теми рівності). Для університетів буде задіяно предметний інструментарій – вивчення гендерних студій, бо щойно наука починає приєднуватися до розвитку суспільної думки, це має серйозний вплив на культуру суспільства в цілому.


Реклама

Популярні матеріали

Які босоніжки нам потрібні цієї весни


«Діамант — найгарніша і найбажаніша інвестиція»: засновниця Diva...


Сучасний погляд на українські традиції: чому варто відвідати...


Читайте також
Популярні матеріали