UKRAINIAN FASHION WEEK

Як Ukrainian Fashion Week за 25 років змінив систему моди в Україні

2022 – рік 25-річчя Ukrainian Fashion Week

Заснований у 1997 році, Ukrainian Fashion Week об’єднав українських дизайнерів в індустрію і став першим Тижнем моди не тільки на теренах пострадянського простору, а й усієї Центральної Європи.


У 2022 році ми святкуємо 25-річчя Ukrainian Fashion Week та сучасної української моди. З цієї нагоди редакція ELLE вирішила згадати, з чого все починалось та як українська мода стала світовою.

В листопаді 1997 року в Україні з’являється перший на території всієї Центральної та Східної Європи власний Тиждень моди. Щоправда, до 2005 року оргкомітет використовував українську версію назви «Тиждень прет-а-порте “Сезони моди”». Свої колекції на першому Тижні, що проходив в розкішних інтер’єрах Караїмської кенаси (Будинок актора) представили 13 дизайнерів — серед них Сергій Бизов, Лілія Пустовіт (яка тоді працювала для Дому моди «Екста»), Олена Ворожбит та Тетяна Земськова, Віктор Анісімов, Михайло Воронін, Дім моди «Хрещатик» та бренд Ріто.

RITO, 1999 рік

RITO, 1999 рік

Організаторами події стали тодішня головна редакторка журналу «Єва» Ірина Данилевська, Володимир Нечипорук та Сергій Бизов — на той момент визнаний український дизайнер. Їм допомагала ще один дизайнер, яка щойно повернулась зі стажування в Парижі — Лілія Пустовіт.

Лілія Пустовіт, 1998 рік

Кристина Бобкова, 1999 рік

Сергій Бизов, 1998 рік

Halfmoon, 1998 рік

Лілія Пустовіт, 1998 рік

Кристина Бобкова, 1999 рік

Сергій Бизов, 1998 рік

Halfmoon 1998, рік

Соня Забуга (нині головний редактор Elle Ukraine), що працювала тоді разом з Іриною Данилевською, пише листа до Палати моди Франції з проханням надати положення про проведення Тижня моди.


Вже за кілька днів організатори отримують люб'язний факс з усіма правилами. На їх основі і створюють Ukrainian Fashion Week за усіма світовими стандартами показів prеt-a-porter.

Лілія Пустовіт, 1998 рік

Михайло Воронін, 1998 рік

Спочатку «Сезони моди» були нішевим та закритим заходом. Головними клієнтами дизайнерів були представники шоу-бізнесу та київської богеми. Тому модельєри нерідко у своїх колекціях робили ставку саме на епатаж, ніж на утилітарність.

Сергій Бизов, 1999 рік

Сергій Бизов, 1999 рік

Olga Gromova fw 2008-2009_MVC 2

В 2001 році в Україні друком виходить перший номер ELLE. Від самого початку свого існування журнал стане надійним партнером для українських дизайнерів, публікуючи їх колекції в своїх оглядах та допомогаючи налагодити контакт з міжнародною пресою та байєрами.


У 2002 році гостям Ukrainian Fashon Week демонструє свою колекцію колишній учень Джона Гальяно — Антоніо Берарді.

За два роки на Тижні моди дебютує Андре Тан.


У 2005 організатори Тижня моди відмовляються від української версії назви та залишають лише англійський варіант: Ukrainian Fashіon Week.

Сергій Бизов, 2000 рік

Андре Тан, 2004 рік

Андре Тан, 2006 рік

Gres denim, 2006 рік

Сергій Бизов, 2000 рік

Андре Тан, 2004 рік

Андре Тан, 2006 рік

Gres denim, 2006 рік

В 2007 ріці свої дебютні колекції представляють Олена Буреніна, Світлана Бевза, Артем Климчук, Лілія Літковська, Сєрж Смолін та Лариса Лобанова. В 2008 свою першу колекцію на подіумі Ukrainian Fashion Week показали Наталія Каменська та Оляся Кононова. Цей список можна продовжувати довго…

Літковська Лілія, 2009 рік

Віктор Анісімов, 2000 рік

У другій половині нульових акценти почали зміщуватися і в шоу-руми дизайнерів крім відомих телеведучих та співачок стали заходити бізнес-леді та перші fashionistas (яких тоді ще називали просто «модниці»).


Крім того, на хвилі патріотизму та за прикладом своїх іноземних колег впливові жінки з політики стали все частіше з’влятись на публіці в одязі Made in Ukraine. Зокрема, перша леді Катерина Ющенко замовила сукню для інавгурації в Роксолани Богуцької. Також сім’я Ющенків обиратиме одяг від Лілії Пустовіт та Оксани Караванської. Саме у 2000-х відомі жінки (слово інфлюенсер з'явиться набагато пізніше) показали масовому споживачеві, що місцеві дизайнери можуть створювати не тільки оригінальні сценічні костюми, але й практичні та стильні речі.

MOVE

2009 рік запам'ятався київській тусовці показом кутюрної колекції Елі Сааба, який входить до числа учасників Синдикату високої моди. На подіум UFW у розкішних сукнях від ліванського дизайнера вийшло одразу шість світових топ-моделей українського походження, що спеціально прилетіли на цей показ з різних куточків світу.


Також саме в 2009 році оргкомітет UFW вперше купує стенд на виставці Who is Next?, що проходить в Парижі. Це дає змогу дев’яти українським дизайнерам представити свої колекції міжнародній публіці.

Stolichny Gapchuk, 2002 рік

Тетяна Земскова та Олена Ворожбит, 2006 рік

Олексій Залевський, 2011-2012 рік

У 2010 Ukrainian Fashion Week і журнал Zefir заснували Best Fashion Awards — першу національну премію в галузі моди. На нагороду, яку присуджують таємним голосуванням fashion-експертів, можуть претендувати не лише відомі дизайнери.

Best Fashion Awards, 2011 рік

Серед них — Руслан Багінський, Артем Климчук, Іван Фролов та Катя Сільченко.


Номінації «Прорив року» та «Відкриття року» за останню декаду показали світові чимало молодих талантів, які вже за кілька років займали почесне місце в колі ключових гравців української fashion-індустрії.

Вікторія Гресь, 2011 рік

Олексій Залевський, 2012-2013 рік

Вікторія Гресь, 2011 рік

Олексій Залевський, 2012-2013 рік

В 2012 році ​​в троьох українських містах проходить Чемпіонат Європи з футболу. Ukrainian Fashion Week організовує проєкт EuroFashion, у рамках якого до Києва прилітають представники 16 країн-учасниць Євро-2012 зі своїми колекціями.

Показ THE RODNIK BAND (Велика Британія) у рамках проєкта EUROFASHION

Нашу країну на подіумі представляє Ірина Каравай. Того ж року Андре Тан проводить прем’єру своєї нової лінії і на його показі в якості моделі з’являється головна зірка 2010-х: Періс Гілтон.

У 2014 році дизайнери підтримали Революцію Гідності: Лілія Пустовіт показала колекцію з поєднанням жовто-блакитних відтінків та з елементами, що нагадують бронежилети, Христина Бобкова випустила моделей на подіум під аранжований гімн України. Іван Фролов стилізував образи балаклавами, а моделі Олексія Залевського вийшли на подіум з ґратами в тюремному смугастому одязі.

Лілія Пустовіт, 2014 рік

В вересні 2014 виходить номер ELLE з Мариною Порошенко на обкладинці. Перша леді позує в вишиванці від бренду Vita Kin.


Водночас в Україні зріс попит на національну продукцію. Так з’явився вітчизняний масмаркет — зокрема бренд Must Have.

Олексій Залевський, 2018 рік

Дизайнери почали змінювати підхід до презентацій колекцій. Fashion-покази перестали бути закритим заходом, на якому присутнє лише вузьке коло клієнтів бренду та професіонали з індустрії. Вони перетворилися на справжні культурні події, які обговорює не тільки світський Київ, а й журналісти національних телеканалів.

Показ Lake Studio на Київському велотреку

Показ Lake Studio в національному художньому музеї

Показ Lake Studio на Київському велотреку

Показ Lake Studio в національному художньому музеї

Варто згадати, наприклад, покази колекцій Lake Studio у Ботанічному саду ім. Фоміна, Національному художньому музеї чи Київському велотреку, провокаційні постановки FROLOV у готелі «Салют» або у парку Перемоги на Дарниці, фінальне дефіле Jean Gritsfeldt на даху поїзда на залізничному вокзалі.

Кристина Бобкова, 2019 рік

В Україні починає активно розвиватися напрям sustainable fashion.


Дизайнери підтримали його по-різному: бренд KSENIASHNAIDER шиє джинси з переробленої тканини, Artemklimchuk, FROLOV та GUNIA project намагаються зберегти крафтове ремесло, а LITKOVSKAYA та BEVZA готують колекції зі вторинно переробленої тканини. Складова стійкості моди стає обов’язковою серед українських брендів одягу — так молоді дизайнери починають сприймати такий напрям не як перешкоду, а як можливість для натхнення та збереження планети.

Наомі Кемпбелл в Litkovskaya

The COAT by Katya Silchenko

Крім того, другій половині десятих українські дизайнери розпочинають експансію на захід. Все частіше в гардеробах світових зірок можна зустріти речі Made in Ukraine: королева Ранія в Bevza, Мадонна в Ruslan Baginskiy, Наомі Кемпбелл в Litkovskaya, Коко Роша в Marianna Senchina, Леоні Ханне в J`amemme, Мей Маск в the COAT by Katya Silchenko, Демі Мур в Vita Kin, Сандра Буллок в ELENAREVA.


Українська мода стає світовою!

MOVE

KARAVAY, 2020 рік

OVERALL, 2021 рік

Пандемія кардинально змінила світ в цілому і модну індустрію зокрема. В 2020 році частину показів було скасовано, деякі з презентацій бренди провели онлайн. Тим не менш, Тижні моди, незалежно від їхніх форматів, залишаються подіями, які збирають дизайнерів, медіа, представників рітейлу та галузевих аналітиків в одному часі та в одному, бодай і віртуальному, просторі.


Відповідаючи викликам часу, оргкомітет Ukrainian Fashion Week розробив новий формат: phygital.

ANNA GROVE NoSeason, 2021 рік

ANNA GROVE NoSeason, 2021 рік

Перетворивши Мистецький Арсенал на знімальний майданчик та запросивши найкращі команди працювати над створенням та висвітленням показів, Ukrainian Fashion Week забезпечили дизайнерів якісним контентом та широким медіапокриттям. Це не тільки дозволило українським дизайнерам не пропускати сезон, а й збільшити аудиторію глядачів показу в кілька разів.


Трансляцію Ukrainian Fashion Week. No Season подивилось 480 000 глядачів із 22 країн світу.

PUSHKA DIGITAL SHOW, 2021 рік

Пішли в digital і дизайнери: все частіше ми читаємо новини про цифровий одяг. Студія FFFACE.ME і бренд FINCH у межах Ukrainian Fashion Week 2021 презентували колекцію напівцифрового одягу в колаборації з сімома digital-художниками.

Одяг студії FFFACE.ME і бренда FINCH

Кожен з художників створив власний принт, який активує унікальний AR-дизайн при наведенні на нього камери смартфона з увімкненим Інстаграм-фільтром. Так, зручний базовий лук при зйомці контенту перетворюється на живий пульсуючий образ, який неможливо відтворити в реальності.


Як доказ — колекцію одразу після показу приміряла перша українська цифрова інфлюенсерка Astra Starr.

Третій день UFW No Season 2021

Здається, що між першими показами дизайнерів в Караїмській кенасі і запуском віртуального проєкту Ukraine is the Сenter of my Universe в офіційному графіку London Fashion Week ціла вічність. Проте, це лише чверть століття.


Важно уявити, якими насиченими будуть наступні 25 років Ukrainian Fashion Week. Але вневнені, вони будуть!

Litkovskaya

© Copyrignt ELLE Ukraine, 2022. Всі права захищені.