Сплата аліментів під час війни: основні принципи та розвінчування міфів

Розповідає адвокатка, партнерка практики сімейного права ЮФ «Астерс» Таліна Кравцова

Як у мирний, так і у воєнний час утримання дітей є однією з найбільш актуальних тем. На жаль, війна продовжує негативно впливати на доходи українців, і про стабілізацію ситуації в економіці поки говорити зарано. Водночас потреба в утриманні дітей нікуди не поділася, а ще більше загострилася. Попри ситуацію в країні, кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її гармонійного розвитку.

Я відповім на основні запитання, які стосуються стягнення аліментів на утримання дітей під час воєнного стану. 

Instagram: @tylynnnguyen

Багато людей помилково думають, що під час війни платники аліментів можуть не виконувати свої зобов’язання перед дитиною. Проте насправді воєнний стан не впливає на обов’язок батьків утримувати дитину. Щобільше, за несплату аліментів неминуче настане передбачена законом відповідальність (фінансова, адміністративна або навіть кримінальна). Таким чином, станом на цей час усі судові рішення про стягнення аліментів підлягають обов’язковому виконанню. 

Я отримала багато запитів про те, чи повинні платити аліменти чоловіки, які є військовослужбовцями, або ті, хто втратив роботу. Відразу скажу, що закон не передбачає жодних пільг або послаблень. Ким би не був платник аліментів, обов’язок щодо утримання дитини є пріоритетним. Військові, бійці територіальної оборони, працівники правоохоронних органів та об’єктів критичної інфраструктури — усі виконують аліментні зобов’язання на загальних підставах. При цьому утримання аліментів здійснюється з усіх форм грошового забезпечення військовослужбовців, крім виплат, які мають непостійний характер. Якщо за військовослужбовцем зберігається заробітна плата за місцем роботи на період його військової служби, її розмір також враховується для визначення суми аліментів разом із грошовим забезпеченням військового.

Instagram: @_jeanettemadsen_

Що стосується безробітних платників аліментів, тут варто зазначити, що закон не виділяє безробіття як обставину, за якої аліменти можуть не стягуватися або не сплачуватися. Чинним законодавством закріплено, що заборгованість платника аліментів, який не працював на час виникнення заборгованості, визначається виходячи із середньої заробітної плати працівника для даної місцевості. Зрозуміло, що ситуація в регіонах України дуже різниться, середня заробітна плата в столиці є значно вищою, ніж в інших областях. Так, станом на січень 2022 року середня ЗП у Києві становила 21 347 гривень, у Львові та Одесі — 12-13 000 гривень, у Чернівцях та Кропивницькому — близько 11 000 гривень. Більш актуальна статистика поки не опублікована, проте цілком очікувано, що показники середньої заробітної плати по Україні у зв’язку з введенням воєнного стану будуть зменшуватися. 

Значна частина безробітних отримує від держави соціальну допомогу. Якщо боржник перебуває на обліку в центрі зайнятості як безробітний і отримує допомогу по безробіттю, то з такої допомоги виконавцем стягуються присуджені аліменти. Таким чином, незалежно від того, втратив платник аліментів працевлаштування до введення воєнного стану  чи після, обов’язок сплати аліментів за ним залишається.

Instagram: @pernilleteisbaek

У будь-якому разі дитина має право на отримання гарантованого законом мінімуму. Станом на 1 липня 2022 року мінімальний розмір аліментів для дитини до 6 років становить 1100 гривень на місяць, а для дитини від 6 до 18 років — 1372 гривні на місяць. Якщо дохід платника аліментів дозволяє йому сплачувати більшу суму аліментів, дитина, відповідно, буде отримувати більше. 

Також під час війни потрібно виконувати зобов’язання по утриманню дитини, закріплені в укладених між батьками нотаріально посвідчених договорах. При цьому в разі невиконання платником аліментів своїх обов’язків одержувач аліментів має право звернутися до нотаріуса для вчинення на договорі виконавчого напису. За законодавством України договір, на якому вчинено виконавчий напис нотаріуса, вважається виконавчим документом. Тобто після вчинення виконавчого напису одержувач аліментів одразу зможе звернутися до виконавця для стягнення заборгованості за договором у примусовому порядку. 

Instagram: @_jeanettemadsen_

Підсумовуючи питання, зазначу, що гармонійний розвиток та добробут кожної дитини є одним з найперших завдань як батьків, так і держави. Саме тому українське законодавство принципово стоїть на захисті прав дітей навіть у найскладніші часи.   

Реклама

Популярні матеріали

Які босоніжки нам потрібні цієї весни


«Діамант — найгарніша і найбажаніша інвестиція»: засновниця Diva...


Сучасний погляд на українські традиції: чому варто відвідати...


Читайте також
Популярні матеріали