Наталія Микольська про те, як бути щасливою мамою та успішною на роботі

Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі – Торговий представник України розповіла про право вибору для кожної жінки і про виклики, що постають перед працюючою мамою

ELLE продовжує спецпроект про жінок у владі, які говорять про гендерну рівність, права жінок, їхню роль в сучасному світі, а також про те, як умістити в 24 години бодай 48, щоб встигнути присвятити час собі, роботі й родині. Здається, що нашій сьогоднішній героїні це вдається на 200%. На державній посаді Наталія Микольська лише два роки, але вже встигла зарекомендувати себе як прогресивний чиновник. До роботи на посаді заступника Міністра економічного розвитку і торгівлі вона була юридичним консультантом у сфері міжнародної торгівлі. Разом з чоловіком виховує двох дітей. І попри те, що третину року проводить у закордонних відрядженнях, встигає займатися спортом і у вільний час грає з сім’єю у футбол.

Анна Іванова: Вас називають одним з найкращих юристів країни, одним із найкращих експертів у сфері зовнішньоторговельних відносин. Нині ж ви заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України. Що стоїть за цим успіхом та чи складним був шлях до нього? 

Наталія Микольська: Визнання не приходить одразу. Для того, щоб тебе визнали колеги не тільки в Україні, але й у світі — потрібно бути професіоналом. Я не вірю в легкі перемоги. Якщо людина хоче чогось досягнути, їй потрібно наполегливо працювати. Тому моє життєве кредо — багато трудитися і оптимістично дивитися на все, що відбувається навколо. 

А. І.: Що допомагає зберігати цей оптимізм і тримає в тонусі? 

Н. М.: На мою думку, важливу роль в житті кожної людини відіграє спорт. А оскільки мій тато був майстром спорту із гірських лиж, фізичні вправи — невід’ємна частина мого життя з самого дитинства.

Основою мого виховання був принцип — якщо хочеш чого-небудь досягти у житті, потрібно багато працювати. Це стосується і спорту, і роботи, і будь-чого іншого. 

Батьки завжди говорили мені: «Щоб досягти успіху — будь наполегливою, багато працюй і рано прокидайся».

Коли я навчалась в університеті, тато приніс мені вирізку з газети зі статтею про Кондолізу Райс, в якій йшла мова про те, що кожного дня вона прокидається о п’ятій годині ранку, робить зарядку, займається на фортепіано і лише потім приступає до роботи. Тому ми в сім’ї завжди рано вставали. Я вважаю, що це дає можливість багато зробити протягом дня. 

А. І.: І у вас є час на спорт навіть зараз?

Н. М.: Звичайно з моменту призначення на посаду заступника міністра в мене обмаль часу на спорт і хобі, а коли він з’являється і постає вибір — зайнятися своїми справами чи присвятити час родині, то я обираю друге. Хоча наша сім’я дуже активна і ми часто навіть граємо у футбол. 

Зараз для мене справжнім порятунком стали відеоуроки з фітнесу від Наді Шаповал. Кожне заняття, разом з розминкою і розтяжкою, триває близько 15 хвилин. Тому можна дозволити собі займатися будь-де: зранку вдома чи у відрядженні за кордоном. 

А. І.: Наскільки щільний ваш графік?

Н. М.: Я прокидаюся, як правило, не пізніше шостої ранку. 10–15 хвилин витрачаю на себе, коли встигаю — готую сніданок для дітей, хоча досить часто це робить чоловік. Потім планую свій день. Діти прокидаються о 6:30 і ми робимо разом зарядку. Далі збираємося до школи і садочка, з дому виїжджаємо не пізніше восьмої ранку, завозимо дітей і я одразу їду на роботу. Якщо є зустрічі або наради, то на роботі я вже о восьмій. Коли дозволяє час, чоловік розвозить дітей, а я з 7:30 до 8:30 займаюся спортом. Ввечері часто відбуваються зустрічі з іноземними делегаціями або з послами. Якщо маю змогу, ввечері зустрічаюся з людьми, від яких можна надихнутися і заодно поговорити про роботу.

А. І.: А хто вас надихає?

Н. М.: Мене надихають українські експортери. Я щиро радію їх успіху на зовнішніх ринках. Минулого тижня мене, наприклад, надихнула Лілія Літковська, яка розпочала продажі в Selfridges у Лондоні та в Nordstrom у США (на глобальній платформі і в мультибрендовому магазині). Я раділа цьому як мала дитина, тому що вихід українських експортерів на світові мережі — це великий успіх для України. Мене надихають успіхи машинобудівельників, які виробляють запчастини до локомотивів і вже почали експортувати їх до ЄС; надихають предметні дизайнери, які отримують Red dot (авторитетна нагорода у галузі дизайну — Прим. ред.). 

Безсумнівно мене також надихають успішні жінки, які працюють, є зразковими мамами, які знаходять час навіть на читання книжок. Моя колега Ірина Геращенко — яскравий приклад такої жінки: вона має дитину, багато працює, часто їздить у відрядження щодо Мінських угод, які супроводжуються емоційним виснаженням. Та попри різні труднощі вона не здається. І таких прикладів дуже багато.

А. І.: Ви людина бізнесу. Чому погодилися піти на державну посаду? 

Н. М.: На цю роботу, керуючись моїм професійним досвідом, мене запросив Айварас Абромавичус. На той час моєму молодшому синові було трохи більше року і на мене чекали одразу кілька випробувань. По-перше, я ніколи не працювала на державній службі. Хоча у мене було попереднє бачення того, що саме я хотіла б зробити на цій посаді. Зокрема, змінити імідж України на міжнародній арені. Друге випробування — велика кількість відряджень. Я розуміла, що після Майдану і подій на сході не можна працювати за старими правилами. Потрібно працювати більше і відданіше. На попередній роботі в мене теж було багато закордонних поїздок, але я розуміла, що тут їх буде набагато більше. Та мені пощастило, оскільки сім’я підтримує мене в усьому. Тому ми з чоловіком прийняли спільне рішення — я приймаю цей виклик і намагатимуся зробити усе можливе для розвитку українського експорту. 

Найскладніше було усвідомити, що не все залежить від тебе. Зокрема, я зустріла велику кількість закостенілих проблем, які неможливо вирішити одразу, як в бізнесі. Крім цього, часто бракує людських, фінансових і організаційних ресурсів на реалізацію задуманих проектів. Але попри все намагаєшся дати найкращий результат. Слід сказати, що мені пощастило з командою — вона є запорукою успіху всіх наших проектів.

А. І.: Чи не втомлюєтеся через такий жорсткий робочий режим та чи є можливість відпочивати?

Н. М.: Звичайно бувають моменти, коли я фізично і психологічно виснажена. Тоді я намагаюся брати один повний вихідний без телефону, завчасно попередив про це першого віце-прем’єра і прем’єра. Це трапляється не так часто, як хотілося б. Але навіть коротка пауза допомагає перезавантажитися, адже всі ми люди, а не роботи. 

В таких ситуаціях вкрай важлива підтримка колег-жінок, які завжди готові допомогти у складні моменти. Чи це інстинкт самовиживання, чи просто хвиля об’єднавчої підтримки — я не знаю. Але ми розуміємо, якщо не підтримуватимемо одна одну, нас стане ще менше. Адже лише подивіться на репрезентативність жінок на посадах міністрів — їх і так значно менше, ніж чоловіків, водночас на посадах заступників міністрів — більше. Тому ми маємо докласти максимальних зусиль, щоб змінити це і надихати інших жінок своїм прикладом.

А. І.: А чому жінок менше? Вони не вірять у власні сили?

Н. М.: Думаю, справа у свідомості і нашій культурі. Суспільство не повинно обмежувати жінку. Воно має надавати їй право вибору: бути їй вдома з дитиною чи йти працювати. Наприклад, моя мама свого часу прийняла рішення не працювати, і довгий час вона була вдома зі мною і сестрою. Я вважаю, що це мені дало дуже багато.

А. І.: На мій погляд, чимало жінок хотіли б працювати після народження дітей, втім їм банально немає з ким їх залишити.

Н. М.: Як на мене, це все питання вибору, налагодженої інфраструктури та сприйняття суспільством.

Важливо виховувати культуру того, що бути вдома — це не погано, так само як виходити на роботу, коли твоїй дитині два чи три місяці.

Це повинні розуміти і політики, і працедавці. Дуже зручно, що зараз є багато можливостей працювати дистанційно. Наприклад, з другою дитиною в перші місяці я працювала з дому, лише заїжджала в офіс на одну-дві години. Проте це не так легко, як може здаватися. Але це теж вибір, такий самий, як бути вдома і не працювати. 

У цій схемі також дуже важлива інфраструктура: садочки, школи, групи продовженого дня, спортивні секції — місця, куди ти можеш віддати дітей і де будуть про них дбати. Крім цього, важлива підтримка в сім’ї.

Коли людина шукає партнера по життю, потрібно з ним говорити про майбутнє, подальший розвиток і яким чином ви будете разом жити.

Я, наприклад, знала, що мій чоловік підтримає будь-яке з моїх починань: чи то я захочу бути вдома, чи захочу піти на роботу. Так ми свого часу домовилися.

Можливість вибору також залежить від стабільної економічної ситуації в країні. Тоді жінка не буде прикута до одного місця, у неї буде вибір — де їй бути та куди йти працювати. Тому нам потрібно піднімати нашу економіку. До речі, є одне цікаве економічне дослідження, підтверджене в документах проекту «Експортна стратегія України». Згідно з ним, економіка країн, де в бізнесі задіяно більше жінок, не просто сильніша, а стала. Це та економіка, яка працює на перспективу.

Тому одне з моїх основних завдань — збільшити кількість жінок серед експортерів. Наразі ми завершуємо формування програми з лейтмотиву «She exports» (англ. — вона експортує — Прим. ред.). Ця програма матиме як освітній елемент, так і надихаючий: жінки-експортери ділитимуться з молодими підприємцями своїм досвідом. 

А. І.: І моє традиційне запитання, яке я ставлю усім героїням проекту, — якою ви бачите сучасну українську жінку і в чому вбачаєте її роль?

Н. М.: Хочу сказати, якою я бачу українку не сьогодні, а через п’ять років. Вона професійна, активна, має можливість здійснювати вибір на будь-якому етапі свого життя. Вона розуміє, що це буде її вибір, а не суспільства, сім’ї або чоловіка. Вона має на це право і має право з цим вибором жити.


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали