7 найпопулярніших питань про кір: усе, що потрібно знати про захворювання 

Відповідає доцент кафедри дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології НМАПО імені П. Л. Шупика, кандидат медичних наук Федір Лапій

Ситуація із захворюваністю на кір в Україні досі залишається напруженою. У МОЗ стверджують, що спалах кору був неминучим, оскільки зруйнований захисний щит від захворювання – колективний імунітет, що формується завдяки вакцинації. У 86% хворих в Україні не було щеплення проти цього вірусного захворювання. Та чи рятує вакцина від кору, як знизити ризик зараження та наскільки «роздута» інформація про смертоносність вірусу – відповіді на найпопулярніші питання в мережі щодо кору дає дитячий імунолог Федір Лапій. 

Як можна визначити, що у людини кір?

Захворювання починається як звичайна застуда, яка супроводжується нежитем, кашлем, сльозотечею, високою температурою. І це не є лише ознаками кору. Більш характерні симптоми починаються за два дні до початку висипання. Наприклад, часто на внутрішній слизовій поверхні щік можна помітити білуваті висипання, які називаються плямами Копліка (в Радянському Союзі їх називали плямами Бельського-Філатова-Копліка). Вони не болючі і схожі трапляються також під час інших захворювань, утім, для кору їхня поява досить типова.

Висипання на тілі має характерні ознаки. По-перше, воно з’являється поетапно: спочатку – на верхній частині тіла, на другий день поширюється на нижню частину, а згодом – по всьому тілу. По-друге, воно червоного кольору і не має порожнин, як при вітрянці. Для кору також характерний склерит – ураження органів зору, під час якого людині боляче дивитися на світло. Якщо ви маєте усі ці симптоми, дуже ймовірно, що у вас кір.

Підтвердити захворювання можна лабораторно, здавши на аналіз кров, сечу чи мазок із носоглотки.

Крім того, є поняття епідемічно-пов’язаного випадку, тобто якщо у трьох знайомих між собою людей симптоми кору і лабораторно захворювання підтвердили одному – майже стовідсотково, що в інших двох теж кір. 

Чи може дитина захворіти на кір, але не мати висипки?

Таке буває, якщо мама хворіла на кір або була вакцинована і її організм відповів на це набуттям імунітету, тоді при вагітності вона передала антитіла дитині через плаценту. Антитіла циркулюють недовго й за кілька місяців руйнуються.

Але якщо дитина на першому році життя захворіє на кір, вона матиме так званий мітигований, стертий кір без висипання. Утім, заразити інших людей вона може. 

У дорослих мітигований перебіг кору зумовлений введенням препаратів крові, таких як імуноглобулін, наприклад. Вони містять антитіла, подібні до тих, які мама передає дитині під час вагітності. Утворення антитіл також відбувається і при вакцинації. Чим вищий їхній рівень в організмі, тим кращий захист. Якщо ви маєте низький рівень антитіл – ви менш захищені, тому можете захворіти, але в легкій формі.

Як лікуватися людині, яка захворіла на кір?

Не існує препаратів, які б діяли на вірус кору. Але ми можемо боротися з симптомами. Наприклад, якщо у вас висока температура – приймаємо жарознижуючі препарати, якщо закладений ніс – використовуємо судинозвужувальні засоби, аби ви могли краще дихати. Якщо з’явилася бактеріальна пневмонія, тоді ми лікуємо антибіотиками. 

Дуже часто при кору вражається нервова система – стається запалення головного мозку. Енцефаліт супроводжується судомами, але ми також маємо препарати, щоб вплинути на судоми. Якщо відбувається порушення дихання, ми постачаємо легені чистим киснем і намагаємося зняти набряк головного мозку, щоб це не призвело до смерті або до незворотних уражень мозку. 

Чи є статистика, скільки людей помирає і виживає після зараження кором?

Для сучасного європейського світу співвідношення достатньо стійке – на тисячу хворих припадає один смертельний випадок. Звичайно, співвідношення хворих та померлих для країн Африки набагато більше, тому що там обмежений доступ до медичної допомоги, до антибіотиків та реанімаційної підтримки. Тому там дуже висока дитяча смертність. 

В довакцинальний період, в першій половині 20 століття, від кору помирало дуже багато людей. Наслідки цього захворювання були відомі кожній сім’ї. Тоді вважалося, що діти обов’язково мають перехворіти на кір, як сьогодні мають перехворіти вітрянкою. Втім, сьогодні кір не повинен бути обов’язковою хворобою. Тому слід робити щеплення. 

Чи варто робити щеплення в період епідемії?

Варто. Навіть якщо у вас уже відбувся контакт із хворим на кір і вірус потрапив до організму, вакцинація, проведена в перші три дні від цього моменту, є високоефективною в попередженні захворювання, його тяжкого перебігу й ускладнень.

З четвертої доби вакцинація уже менш ефективна, тоді доцільно вводити внутрішньом'язово імуноглобулін.

Скільки разів потрібно робити вакцинацію? 

Нині всі країни світу в календарях щеплень передбачають вакцинацію двома дозами (для дітей). Цього достатньо, щоби домогтися так званої елімінації кору, коли відсутня циркуляція вірусу та наявний високий рівень охоплення вакцинацією. Друга доза потрібна не для ревакцинації чи відновлення імунітету, а для «підчищення» тих, хто не відреагував на перше щеплення. За статистикою, це близько 5% людей. Якщо не довакцинувати, їхня кількість із кожним роком зростатиме і стане завеликою. Оскільки кір легко передається повітряно-крапельним шляхом, за певних умовах ці люди зможуть набути вірус і спричинити знову його циркуляцію. 

В Україні перша доза вводиться у 12 місяців, друга – у 6 років.

У Німеччині, Франції та Швейцарії щеплення робиться з інтервалом в один місяць на другому році життя. У США перша доза вводиться в інтервалі між 12 і 15 місяцем життя, друга – у віковому інтервалі з 4 до 6 років. Ці дві дози працюють, але багато дорослих, які на цей момент є в Україні, не були вакциновані, не перехворіли і не набули природного імунітету в результаті хвороби. Ті, хто народився в 60-70-х роках, були вакциновані одноразово, а були й такі, що щеплення отримали до 12 місяців життя — це менш ефективно. Але порівняно з сучасною вакциною, та була менш ефективною у формуванні імунітету. 

Дізнатися, чи дорослий має імунітет, можна за допомогою лабораторних аналізів. Якщо імунітету до кору немає, можна вакцинуватися власним коштом у приватній лікарні, оскільки державна програма щеплень розрахована лише на дітей, або пройти пасивну імунопрофілактику. Її також рекомендують робити після контакту з хворим. 

Чи правда, що коли в організмі дитини достатньо вітаміну А, то він «застрахований» від кору?

В кожній вигадці є частина правди. Правда полягає в тому, що дефіцит вітаміну А впливає на ризик виникнення ускладнень кору, а саме – ураження очей, результатом цього може бути сліпота: утворюються рубці і втрачається зір. Але гіповітаміноз вітаміну А – проблема країн, де є голод. Наприклад, Південного Судану, Сомалі, Чаду. В Україні цієї проблеми немає, у нас є морква, гарбузи й багато інших продуктів зі вмістом вітаміну А. Але він не попереджає кір, а лише впливає на тяжкість перебігу захворювання.
 


Реклама

Популярні матеріали

Шукайте свіжий випуск ELLE Decoration


10 трендових манікюрів для коротких нігтів на весну 2024 року...


Стилістка Марина Мартинів запустила платформу FÉMATCH для пошуку...


Читайте також
Популярні матеріали