Проблема із ШКТ, на яку часто скаржаться під час війни

Та що з нею робити в домашних умовах

З початком війни багато людей скаржаться на проблеми з ШКТ. Однією з найпоширеніших є гастроезофагеальна рефлюксна хвороба, або рефлюкс. 

Що це таке, і що робити в умовах війни, аби полегшити свій стан, розповіла дипломована нутриціологіня ірландського Institute of Health Sciences та засновниця школи правильного харчування theBODY school Софія Рожко.

Що таке ГЕРХ?

ГЕРХ (гастроезофагеальна рефлюксна хвороба) є поширеним захворюванням, що проявляється типовими скаргами на дискомфорт за грудиною та печію після їжі. Основною причиною появи скарг при ГЕРХ є закидання вмісту шлунка у стравохід. Цей вміст найчастіше є кислим, але може мати й іншу реакцію, або містити жовч. Слизова оболонка стравоходу менш пристосована до агресивної дії кислоти, ніж шлунок, тому ГЕРХ може призвести до запалення стравоходу (езофагіт) та навіть його виразкування.                             

Симптоми ГЕРХ

•           Печія, яка відчувається як печіння в грудях

•          Регургітація — коли кислота і неперетравлена їжа повертаються в ваше горло або рот

•           Хриплий голос або біль у горлі

•           Кашель невідомого походження

•           Нудота або блювота

Інші симптоми можуть включати біль у животі або грудях, а також проблеми з ковтанням.

Поширення ГЕРХ призвело до частого використання терапії препаратами групи ІПП (інгібітори протонної помпи — омепразол, езомепразол тощо). Однак дієта та модифікація способу життя досі залишаються терапією першої лінії.

Що робити?

Важливо розуміти, що якщо у вас є зайва вага, то лікування ГЕРХ повинно починатись із поступового зменшення ваги — хоча б до 5-6% за 6 місяців. Також необхідно відмовитися від куріння (або хоча б зменшити кількість викурених сигарет за день).

Тепер про їжу

Деякі продукти є частими тригерами симптомів. Вони розслабляють нижній сфінктер стравоходу, чим сприяють закиду туди вмісту шлунка. Також така їжа уповільнює процес травлення, дозволяючи їжі довше перебувати в шлунку. 

Що це за продукти?

Це –– їжа з високим вмістом жиру, солі та деяких спецій:

•           смажена їжа;

•           піца;

•           картопляні чіпси та інші оброблені закуски;

•           порошок перцю чилі та інший перець (білий, чорний, кайенский);

•           жирне м’ясо, наприклад, бекон і ковбаса;

•           твердий сир.

Інші продукти, які можуть викликати таку ж проблему, включають:

• соуси на томатній основі та цитрусові фрукти (через вміст кислот);

• шоколад (затримує їжу в шлунку та стимулює виділення соляної кислоти);

• м’ята перцева (розслабляє гладку мускулатуру в травній системі. Це зменшує спазми, але посилює рефлюкс);

• газовані напої, особливо із високим вмістом фосфорної кислоти (підвищують наповнення шлунку газами, що сприяє рефлюксу).

Цікаво, що нещодавній метааналіз показав, що немає чіткого звʼязку між прийомом кави та симтомами ГЕРХ, але старайтеся не пити каву більше ніж тричі на день і в другій половині дня.

Важливо розуміти, що симптоми та реакція на певні продукти дуже індивідуальна. Через це не варто відмовлятися від усіх перерахованих продуктів, особливо якщо ви їх дуже полюбляєте. Більш важливо дотримуватись помірності у споживанні будь-якої їжі та вести нотатник, де записувати, що викликає симтоми саме у вас. 

Продукти, які допомагають запобігти кислотному рефлюксу

Хороші новини: є багато продуктів, які ви можете сміливо їсти, щоб запобігти кислотному рефлюксу. Поповніть свою кухню продуктами з цих трьох категорій:

1. Продукти з високим вмістом клітковини. Така їжа довше підтримує ситість, зменшує переїдання та попереджує печію (вівсянка, кус-кус, бурий рис, коренеплоди, такі як морква та буряк, та різноманітні зелені овочі).

2. Їжа із лужним рН, що може допомогти компенсувати дії кислоти шлунка. До лужних продуктів належать банани, дині, цвітна капуста, фенхель та горіхи.

3. Водянисті продукти. Вживання їжі, що містить багато води, може частково розвести і послабити шлункову кислоту. До таких належать усі соковиті фрукти та овочі.

Ви також можете ситуативно використовувати молочні продукти із низькою та середньою жирністю для швидкого зменшення печії. З цією ж метою можна використовувати лужні мінеральні води без газу, такі як Лужанська, Поляна чи Боржомі. Врахуйте, що тривале використання таких вод заборонене (понад місяць поспіль). Ще інжир та напої з ним допомагають упоратись із нудотою.

Отже, що ви можете зробити, щоб почувати себе краще?

1. Схуднути (якщо у вас зайва вага).

2. Висипатись. Дослідник Murase з командою продемонстрував, що зменшення тривалості сну пов`язане із несприятливими харчовими звичками та посиленням симптомів ГЕРХ.

3. Підняти узголів’я ліжка на 15-20 см. Це можна зробити, підклавши під голову більшу подушку, гумові блоки під дві ніжки ліжка або ж поролоновий клин під матрац.

4. Слідкуйте за своїм раціоном.

5. Уникайте пізніх прийомів їжі. Лежання з повним шлунком може погіршити рефлюкс. Намагайтеся спланувати прийом їжі щонайменше за 2-3 години до сну.


Реклама

Популярні матеріали

Які босоніжки нам потрібні цієї весни


«Діамант — найгарніша і найбажаніша інвестиція»: засновниця Diva...


Сучасний погляд на українські традиції: чому варто відвідати...


Читайте також
Популярні матеріали